Smrt 23-godišnjeg mladića iz Bjelovara, koji se u nedjelju utopio na jezeru Čingi-Lingi, šokirala je podravsko-prigorsku javnost. Po dolasku interventnih ronioca pronađen je nedaleko od obale, na dubini od osam metara, a kako nas je jučer obavijestila policija, tijelo je poslano na patologiju kako bi se otkrili detalji ovog nesretnog događaja.
U pet godina utopilo se dvoje ljudi
Prvo je ovo utapljanje na divljim kupalištima u Koprivničko-križevačkoj županiji u ovoj godini, odnosno, drugo na istom jezeru u posljednjih pet godina. Još sad dobro se sjećamo ljeta 2019. godine, kada je doslovno pred očima brata i roditelja nestao 11-godišnji dječak. Reakcija prisutnih kupača bila je brza, ali i uzaludna, jer tijelo djeteta jednostavno je nestalo u dubini jezera.
Malobrojno mještani Čingi-Lingija nisu zaboravili taj dan, a potresli su ih i nedjeljni događaji, jer zbog blizine svojih objekata, koji se nalaze desetak metara od vode, ne mogu izbjeći ovakve neželjene scene. Rekli su nam to u ponedjeljak, kada smo posjetili ovo malo naselje, koje se nalazi u sklopu općine Molve. Njih desetak tamo je pronašlo stalno prebivalište.
Dan nakon nesretnog događaja na jezeru nas je dočekala sablasna atmosfera. Iako se živa u termometru već popela do brojke 30, kupača gotovo da i nije bilo. Tek dvije djevojke, koje nisu bile spremne za razgovor.
Ovakva kupališta kriju razne tajne
Ipak, s druge strane jezera naletjeli smo na Ivana Drljanovčana, starijeg gospodina iz Miholjanca, koji je pronašao svojih nekoliko metara mira. Kaže da godinama dolazi ovdje, a da za nesretni događaj iz prethodnog dana nije znao.
– Eto, upravo sam na radiju čuo vijest da se jučer ovdje utopio mladić iz Bjelovara – rekao nam je čim smo izašli iz automobila. Dodao je kako na Čingi-Lingi redovito dolazi, ali da poznaje svoje mogućnosti i granicu do koje može ići.
– Ova vijest me sad šokirala pa i malo zaprepastila, ali ja vam općenito nemam strah od plivanja. Dolazim se redovito osvježiti, ali ne udaljavam se previše od obale, jer znam da ovakva kupališta kriju razne tajne. Međutim, ljudi nisu toga svjesni, ne računaju na to da je Čingi-Lingi divlje kupalište i da se ovdje kupaju na vlastitu odgovornost. Zato se i događaju tragedije poput ove – poručio je naš sugovornik i dodao kako je ljudima teško zabraniti dolazak na mjesta poput ovog, unatoč tome što Čingi-Lingi nije registriran kao kupalište.
S njim se slažu Snježana i Dražen Kurešić iz Bjelovara, koje smo zatekli u dvorištu vikendice na glavnoj strani obale. Kažu nam kako ondje ljetuju već 11 godina i da su se dosad svega nagledali.
Dražen je pokušao spasiti mladića, a misli da ga je izdalo srce
Svjedočili su i nedjeljnom tragičnom događaju, jer se mladić utopio doslovno ispred njihove vikendice. Štoviše, Dražen je skočio u vodu i pokušao pomoći, ali bezuspješno, jer vidno šokirani prijatelj od unesrećenog nije mogao pokazati točnu lokaciju na kojoj je tijelo nestalo.
– Vidjeli smo da dečko doziva pomoć i dotrčali. Objasnio nam je kako mu je prijatelj skočio sa splava i plivao uz lopoče, a on je istovremeno hodao uz obalu, jer nije dobar plivač. Spustio se na dio betonirane plaže i ušao u vodu do prsa, no prijatelja mu, nažalost, više nije bilo. Kažu da se bavio sportom i da je bio dobar plivač, no mi smo sigurni da se nije utapljao, jer bismo vidjeli da je panično mahao rukama i dozivao pomoć. Vjerujem da je do zdravstvenih problema, da ga je srce odjednom izdalo – smatra Dražen, s čijim se mišljenjem slaže i supruga.
Kaže kako je najgore to što tijelo nije nestalo daleko od obale, ali unatoč tome, pomoći nema kad se tako nešto dogodi.
– Ako nisi odmah uz njega, nemoguće je reagirati, jer je dubina velika. Eto, njega su našli na osam metara, a svi znamo da na toj dubini ne možeš ništa napraviti bez profesionalne opreme. No unatoč tome smatram da je ovo jezero sigurno za plivače, jer je vrlo čisto. Koliko čujem, čišće nego Šoderica pored Koprivnice. No, ove stvari se događaju i na njih, jednostavno, ne možeš utjecati niti se za iste pripremiti – pojasnio je Dražen.
U razgovor se uključila i Dragica Bertić, inače Koprivničanka, koja na Čingi-Lingiju živi već 30-ak godina. Odmah je naglasila kako je na tom istom mjestu, vjerovali ili ne, nestalo već pet osoba.
Na istom se mjestu utopilo već pet osoba
– Točno na to mjesto upozorili su me ribiči još prije 20-ak godina, a i ronioci su kasnije potvrdili da je tu kao neki vir, naglo udubljene, i da bi to mjesto trebalo izbjegavati. To je jedina rupa ovdje za koju znam, no sad je kasno i uzaludno nešto govoriti. Zato pozivam ljude da budu vrlo pažljivi kada se dolaze ovdje rashladiti. Tijekom ljeta dolazi mnogo mladih, dolaze roditelji s malom djecom i nose sa sobom alkohol, a to nikako nije rješenje, jer se onda previše opuste i može se dogoditi tragedija. Svi oni moraju znati da ovdje plivaju na vlastitu odgovornost i oprez je jedino rješenje za sve njih – rekla nam je baka Dragica.
Na jezeru nema tabli upozorenja
Napomenula je kako bi kakvo-takvo rješenje mogle biti i table s oznakama upozorenja, kojih je nekada bilo, ali više ih nema.
– To bi općina trebala riješiti i spremamo se da odemo tamo i prenesemo im to. Znamo da to nije idealno rješenje, ali upozorenja da se ovdje pliva na vlastitu odgovornost ili da ovo jezero nije za kupanje, možda bi barem malo ušla u psihu onih koji ovdje dolaze – zaključila je naša sugovornica.
Napravili smo cijeli krug po Čingi-Lingiju, hodali uz glavnu plažu, i uistinu nigdje nismo vidjeli tablu upozorenja. Kakva-takva nalazi se tek na šljunčanom putu koji vodi prema šodrani, ali zarasla je granjem i zelenilom te se slova s nje jedva očitavaju.
Ivančan: To je divlje kupalište na kojem dubina doseže i 40 metara, a mi smo kao Općina nemoćni
S obzirom na to da se Čingi-Lingi formalno nalazi u Općini Molve, kontaktirali smo i načelnika Zdravka Ivančana, te ga odmah upitali zašto se uz jezero ne nalaze table s upozorenjima da Čingi-Lingi nije kupalište i da se pliva na vlastitu odgovornost.
Kazao nam je kako su table postavili relativno nedavno i kako su sigurno tamo, no na naš negativan odgovor, ustvrdio je kako su vjerojatno vandali napravili svoje, jer se tamo znaju okupljati razna društva omamljena razno-raznim opijatima. Naglasio je kako mu žao što se dogodila nova tragedija, ali da svatko tko dolazi mora znati da je tamo došao na vlastitu odgovornost.
– Čingi-Lingi je divlje kupalište i jako opasno jezero, jer dubina na pojedinim dijelovima ide i do 40 metara, a ne smijemo zanemariti ni ulogu šljunka, koji ti se doslovno urušava pod nogama kada gaziš po njemu. Nažalost, mi smo kao općina nemoćni po tom pitanju. To jezero, ustvari, nije naše zemljište, samo mali dio njega, ali mi ga uređujemo koliko možemo. Redovito radimo i analizu vode, ali na sve ostalo ne možemo utjecati – rekao nam je Ivančan.
Pitali smo ga je li moguće jezero poput ovog registrirati kao kupalište, na što smo dobili negativan odgovor.
– Rekao bih da je to iluzorno, gotovo nemoguće. Pa mislim da ni naše more nije registrirano kao kupalište, eventualno neke plaže, pa je teško očekivati da Čingi-Lingi postane legalan za kupače. Pretpostavljam da je to komplicirani proces i teška procedura koja zahtjeva i velika financijska sredstva, jer bismo tada morali imati i sređenu obalu, prilagođene plaže, spasilačku službu i sve što ide uz to. Zato kažem da je to gotovo nemoguć proces kada je naše kupalište u pitanju. Ponavljam, mi ćemo se i dalje brinuti o njemu, održavati ga, čistiti, ali to je sve što možemo napraviti. Sva ostala odgovornost leži na onima koji tamo dolaze – zaključio je načelnik Molvi.