I ove godine Koprivničko-križevačka županija financirat će rad specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite u ambulantama, u Križevcima i Đurđevcu. Riječ je o sedam ambulanti – psihijatrijskoj, urološkoj, internističkoj te ortopedskoj u srcu Prigorja te oftalmološkoj, internističkoj te kirurškoj u drugom spomenutom gradu.
Ove je godine za tu namjenu osigurano u proračunu 370.000 kuna, kao i prošle godine.
Provodi se na temelju sporazuma o suradnji sklopljenog između Opće bolnice ‘Dr. Tomislav Bardek’ Koprivnica, Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije, Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.
– To je podcijenjena aktivnost, a omogućila je 14.305 specijalističkih pregleda te je utrošeno oko 1,1 milijun kuna za tu namjenu. Na ovaj način omogućavamo pacijentima da takve preglede obave u ustanovi koja je njima ipak najbliža, a isto tako, zahvaljujući tome, smanjena je lista čekanja u zdravstvenim ustanovama – kazao je župan Koren.
Specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu provode timovi koji podrazumijevaju liječnika specijalista i medicinska sestra/tehničara, zaposlenici koprivničke bolnice. Obavlja se jednom tjedno u svakoj ambulanti, četiri sata.
– Izniman je ovo doprinos razvoju i kvaliteti zdravstvene zaštite i jedna je od najvažnijih aktivnosti unutar programa zdravstva Koprivničko-križevačke županije kojim se osigurava bolja dostupnost specijalističkih pregleda stanovnicima Podravine i Prigorja – kazala nam je Željka Koluder-Vlahinja, pročelnica Upravnog odjela za zdravstveno-socijalne djelatnosti.
Provedba je započela još 2014. godine otvaranjem po jedne specijalističke ambulante u Križevcima i Đurđevcu. Prednosti rada ovih ambulanti brzo su uočene kao i potreba širenja i otvaranja drugih specijalističkih ambulanti.
Širenje mreže i otvaranje ambulanti provodilo se kontinuirano, dinamikom koju su diktirale potrebe. Dok je krenulo, bile su osigurane tri specijalističke ambulante. Godinu poslije, 2015. osigurano je šest ambulanti koje su nastavile raditi u 2016. godini, dok je lani, otvorena i sedma.
– Samo tijekom prošle godine je u ambulanti obavljeno ukupno 4.965 specijalističkih pregleda. Svi ovi pregledani pacijenti nisu morali trošiti vrijeme i novac kako bi zbog specijalističkih pregleda dolazili u Koprivnicu. To je osobito važno za naše starije i teže pokretne stanovnike koji nerijetko žive u samačkim domaćinstvima i raspolažu skromnim mjesečnim budžetom – ističe pročelnica Ž. K. Vlahinja.
Želja je proširiti ovu specijalističko-konzilijarnu zdravstvene zaštitu jer potreba postoji i za drugim specijalističkim ambulantama poput reumatološke i pulmološke, no, kako kaže pročelnica, problem je u nedostatku liječnika specijalista.