Zahvaljujući registru godišnjih financijskih izvještaja, na stranicama FINA-e izašli su rezultati poslovanja poduzetnika po županijama u 2021. godini. Ti rezultati pokazuju nam da gospodarsku sliku Hrvatske i dalje karakterizira velika razlika u razvijenosti pojedinih regija, odnosno županija, tako da su poduzetnici sa sjedištem u Zagrebu ostvarili 48,9% ukupnih prihoda svih poduzetnika RH.
Nakon grada Zagreba, po kriteriju neto dobiti slijede poduzetnici Zagrebačke, Splitsko-dalmatinske, Primorsko-goranske, Osječko-baranjske i Istarske županije, dok se Koprivničko-križevačka nalazi na 13. mjestu. Godinu ranije bila je deseta.
Unutar granica naše županije lani je poslovalo 2029 poduzetnika, koji su ukupno zapošljavali 18.205 radnika. To je za devet poduzetnika i oko 150 radnika više nego 2020. godine. Te brojke sugeriraju nam da je naša županija po broju poduzetnika tek na 18. mjestu u Hrvatskoj, dok smo 16. po broju zaposlenika.
Varaždinska i Međimurska županija, s kojima se volimo uspoređivati, po tom pitanju stoje puno bolje. Primjerice, Varaždinska je po broju poduzetnika (4506) na osmom mjestu, a broju radnika (44.687) na šestom. Dakle, imaju dvostruko više poduzetnika i dva i pol puta više radnika. Međimurci imaju 3623 poduzetnika, koji zapošljavaju 28.593 radnika. Mnogi od njih dolaze s područja Podravine.
Po ekonomičnosti poslovanja poduzetnika 14. županija u Hrvatskoj
No zato naša županija, odnosno naši poduzetnici ‘šibaju’ susjedne po nečemu drugom. Po plaćama. Naime, prosječna neto plaća je 6252 kune i rasla je u odnosu na prošlu za otprilike 365 kuna. Ne samo da smo po tom pitanju za 500-tinjak kuna jači od Međimuraca, odnosno za 600-tinjak od Varaždinaca, već nam u leđa gleda većina Hrvatske. Dakle, po prosječnoj neto plaći Koprivničko-križevačka županija je treća u Hrvatskoj. Ispred su samo grad Zagreb (7321 kn) i Zagrebačka županija (6485 kn)
To je, ujedno, jedina kategorija u kojoj je naša županija u vrhu, jer smo u svim ostalim u drugoj polovici ljestvice. Ukupni prihodi svih podravsko-prigorskih poduzetnika bili su nešto manji od 13,7 milijuna kuna i po tome su 12. u državi, a svi oni skupa bilježe dobitak nešto manji od 672 tisuće kuna (13. u državi). S rezultatskim minusom poslovali su poduzetnici triju županija, Istarske, Dubrovačko-neretvanske i Šibensko-kninske.
U konačnici, prema pokazatelju ekonomičnosti poslovanja, prvi su poduzetnici Karlovačke županije, drugi su poduzetnici Zadarske, a treći poduzetnici sa sjedištem u Krapinsko-zagorskoj županiji. Oni iz Koprivničko-križevačke drže 14. mjesto u toj kategoriji, dok je posljednja Vukovarsko-srijemska.
Inače, za razliku od Zagreba, koji je vodeći u svim tabelama, zadnje mjesto u gotovo svim drži Ličko-senjska županija. Iznimka je ekonomičnost, gdje je zadnja, kako smo spomenuli, naša najistočnija županija, te plaće, koje su najmanje u Virovitičko-podravskoj županiji. Tamo je prosječna neto plaća 4722 kune.