Gotovo 20.000 eura i popriličan iznos kamata koštat će porezne obveznike tužba jednog vojnika iz Križevaca protiv države, to jest Ministarstva obrane. Tome moramo dodati i 4300 eura sudskih troškova. Ovaj je Križevčanin tužio poslodavce zato što je bio potplaćen.
Između ostalog, kazao je kako mu je u ugovoru pisalo tjedno radno vrijeme od 40 sati, no da je po nalogu nadređenih bio obavezan raditi prekovremeno. Noću, nedjeljama, blagdanima, pa je radio i duže od 50 sati tjedno.
Vojnik tužio državu
– Nisu mi osigurali ni preraspodjelu radnog vremena pa sam morao samostalno raditi dežurstva i raditi svaki dan u tjednu bez slobodnog dana – kazao je Križevčanin, inače na radnom mjestu vozača u Ministarstvu obrane.
Dodao je i da je tri godine imao prekovremene na dežurstvima, stražama, terenima, odavanju počasti na sprovodima, vožnjama i službenim putovanjima. Tvrdio je da mu nisu isplaćivane dnevnice ni naknada za hranu, dok su kolege u drugim pukovnijama i postrojbama na sve to imali pravo. Početkom proljeća 2017. tražo je mirno rješenje spora, no Ministarstvo mu je, kaže, odgovorilo da nema pravo na naknadu za prekovremeni. Prvo je tražio više od 26.000 eura, no nakon vještačenja “spustio” se na gotovo 20.000.
MORH se između ostalog branio i zastarom za dio potraživanja. Potom su se pozivali na razne sudske prakse, propise i odluke za zaposlenike oružanih snaga. Između ostalog i da se dežurstvo i straža ne smatraju prekovremenim radom. Sud je potvrdio dio njihovih navoda, no trebalo je utrvrditi što i koliko je radio Križevčanin, a da je morao biti dodatno plaćen. Također, došlo je u međuvremenu i do izmjena nekih odluka pa djelatne vojne osobe imaju pravo na dodatak na plaću zbog prekovremenog.
Vještak je sve izračunao
Jedan od svjedoka potvrdio je gdje je, koliko i što sve Križevčanin radio te da je bilo dosta “prekovremenih”. Također, MORH-u nije išlo na ruku što unatoč zahtjevima suda nisu dostavili pisani nalog ni putne radne listove koje je tužitelj popunjavao kao vozač. Vještak je potom uzeo u “ruke” sve dostupne podatke i izračunao točno koliko je radio prekovremenih. Na kraju su došli i do točnog iznosa.
Dodajmo i kako je ovo već ponovljeni postupak u ovom slučaju nakon što je pala prva presuda. I na ovu se u MORH-u, naravno mogu žaliti.