Iskopine crkve sv. Stjepana kralja i 50 grobova iz kasnog srednjeg i ranog novog vijeka, rezultati su dvotjednih arheoloških istraživanja i iskapanja na lokaciji Cirkvišće pored Torčeca. Da je riječ o vrlo vrijednom arheološkom nalazištu potvrđuje i činjenica da su se na tom prostoru iskapanja odvijala već pet puta, a započela su prije 11 godina.
Početnim istraživanjima utvrđeno je da se na Cirkvišću nalazilo kasnosrednjovjekovno i novovjekovno groblje s vrlo gusto ukopavanim grobnim rakama. U sloju zemlje zahvaćenom oranjem, pronađen je oštećeni srebrni novac, željezna ostruga i keramičke posude, za koje se pretpostavlja da su iz 17. stoljeća, a u nižim slojevima brončano prstenje, veće željezne kopče, željezne kopče za čizme te zanimljiva narukvica, donosi županijski tjednik Glas Podravine. Posebno se ističe pronađeni ranosrednjovjekovni grob, s prijelaza 8. na 9. stoljeće.
– Ova je lokacija zbog nekog ili nekih razloga stanovništvu bili sveto mjesto, budući da su se mrtvi ukapali od prijelaza s 8. na 9. pa sve do 18. stoljeća. Provedena istraživanja su iznimno značajna za shvaćanje prošlosti na ovim prostorima te ukazuju na iznimnu važnost lokaliteta – izjavio je za Glas Podravine Robert Čimin iz Muzeja grada Koprivnice.
Iskapanja na nalazištu sa 50.000 kuna financiralo je Ministarstvo kulture te Koprivničko-križevačka županija sa 4.000 kuna.