5.3 C
Koprivnica
Utorak, 5. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Tajne lijepog vrta

Zalijevate, a povrće vam se suši? Evo u čemu griješite!
Z

Iako rajčica voli sunce, može razviti trulež i postati crvenkasta, ali nikako da dozrije. To znači da je zaustavljena u proizvodnji hormona koji potiče dozrijevanje plodova

Ne propustite

Toplinski val koji traje već nekoliko dana, s temperaturama iznad 30, pa i višim od 35 stupnjeva, te potpunim izostankom oborina, negativno utječe na sve poljoprivredne kulture, a posebno se to vidi na krastavcima, tikvicama, paprici, rajčicama, patlidžanima, mahunama i sličnom povrću.

Krastavci i tikvice mogu postati gorki, paprika također, uz manje plodove, patlidžan se može deformirati, kao i mahune, uz slabiji prinos. Iako rajčica voli sunce, može razviti trulež i postati crvenkasta, ali nikako da dozrije. To znači da je zaustavljena u proizvodnji hormona koji potiče dozrijevanje plodova.

Jedino što možete napraviti za svoje biljke jest – obilno ih zalijevati, ali uz neka pravila:

Malčirajte tlo oko njih, kako bi što duže zadržali vlagu. Pomozite im pomoću biostimulatora koje možete kupiti gotove (najčešće na bazi algi, ima ih u većim trgovačkim centrima) ili napraviti sami.

– Ako je moguće, napravite im sjenu pomoću mreže ili agritekstila, a u plastenicima osigurajte adekvatnu ventilaciju.

Povrće vam se suši?

– Biljke koje nisu u posudama najviše će imati koristi od zalijevanja ujutro ili navečer, kada se kapljice najbolje upijaju u tlo, a opći savjet stručnjaka je da izbjegavate zalijevanje na punom suncu, jer će voda ispariti prije nego što može pravilno navlažiti tlo.

– Ujutro zemlja još nije pregrijana, rashladila se tijekom noći, kao i same biljke. U ovom dijelu dana tekućine u biljnom tkivu krenu na više, veća je usisna moć i veća iskorištenost vode koju dodajemo. Tijekom večeri površina zemlje i biljke se hlade, manji je vodeni stres međutim u ovom razdoblju mala je njihova usisna moć, jer se biljne tekućine kreću prema korijenu. One koje rastu u posudama će vrlo brzo potrošiti vodu, pa je preporučljivo premjestiti ih u sjenu ili je potrebno zalijevanje nekoliko puta dnevno.

– Obratite pozornost na temperaturu vode. Naime, onu iz bunara može se koristiti ujutro, a navečer izbjegavati zalijevanje hladnom vodom jer je zemlja još topla, pa je treba miješati s toplijom ili odstajalom. Ako je voda suviše hladna ili vruća, može doći do propadanja usjeva, pojave bolesti, lošije kvalitete i u konačnici do manjeg uroda. Najpogodnija temperatura se kreće između 20 i 25ºC. Omogućava razgradnju hraniva u zemljištu, dobro usvajanje i zasićenost kisikom – piše agroklub.com

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Savršeno

Ova dama nosi hit sezone bolje nego itko, pravo je osvježenje na špici

Jesen ne mora biti rezervirana samo za crne, bijele i razne smeđe nijanse, što ipak najčešće viđamo na gradskoj...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×