Dolaskom toplinskog udara treba pripaziti organizam i zaštiti ga od neželjenih situacija.
Zato je važno rashladiti tijelo i piti puno tekućine. Također preporuka je jesti manje, ali češće.
– Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi – ističe Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Naravno, već dobro poznato je i da bi trebalo izbjegavati provoditi vrijeme na otvorenom od 10 do 17 sati te izbjegavati naporan rad. Oni koji rade vani trebaju se češće odmarati. Poželjno je svakih pola sata popiti vode.
Preporuka je što laganija i šira odjeća od prirodnih materijala.
– Ako idete izvan doma stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka – kaže HZJZ.
Prostor u kojem se živi potrebno je rashladiti, a idealno bi bilo da je temperatura niža od 32 Celzijeva stupnja, a ako je moguće tijekom jutra otvorite vrata i prozore kako bi se prostor rashladio prije nego temperatura počne rasti.
– Smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana ili kuće. Danju zatvorite prozore i spustite rolete, naročito one koji su okrenuti prema suncu. Zatvorite sva umjetna svjetla i isključite što je više moguće električnih uređaja u svom domu. Stavite zaslone, draperije ili tende na prozore koji dobivaju jutarnje ili poslijepodnevno sunce. Rasprostrite mokre ručnike u prostoriji. No, ne zaboravite da se time povećava vlažnost zraka – pojašnjavaju.
Ako koristite klima uređaje, neka temperature ne bude niža za 7 stupnjeva u odnosu na vanjsku temperaturu.
Dobro je podsjetiti da djecu i životinje ne ostavljate u parkiranim automobilima te da je redovito potrebno koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja.
– Naročitu brigu valja posvetiti novorođenčadi i maloj djeci. Za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom (>30) i odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zraka. Prilagodite svoje izlaganje sunčevom UV zračenju uvažavajući dnevne promjene vrijednosti UV indeksa. Ako vozite, izbjegavajte putovanja u najtoplijem dijelu dana – ističu.
Dobro je i znati što učiniti kada se ne osjećate dobro. Točnije, ako vam se vrti u glavi ili osjećate slabost i nemoć i slične simptome, potrebno je potražiti pomoć.
– Popijte vodu ili nezaslađeni razrijeđeni voćni sok više puta po nekoliko gutljaja. Smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon fizičkog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu. Pijte tekućinu koja sadrži elektrolite na primjer juhu, „smoothie“ od povrća i drugo, a u slučaju da grčevi traju duže od jednog sata, zatražite medicinsku pomoć – poručuje HZJZ.
Naravno, imajte na umu osobe u vašoj okolini, osobito ako im je potrebna pomoć pri kretanju ili nisu upoznati s posljedicama toplinskog udara.
– Svaki član obitelji treba znati koje mjere zaštite mora poduzeti s obzirom na svoje zdravstveno stanje i aktivnosti. Ako je netko koga poznajete izložen riziku, pomognite mu da dobije savjet i podršku. Starije osobe i bolesnike koji žive sami treba posjetiti barem jednom dnevno. Uzimaju li te osobe lijekove, provjerite s njihovim liječnikom kakav utjecaj ti lijekovi mogu imati na termoregulaciju i ravnotežu tekućine u tijelu – kaže HZJZ.