Što su didaktičke igračke i zašto nam trebaju?
Didaktičke igračke i dalje su igračke, međutim krase ih neke divne osobine kojima se ne može pohvaliti baš bilo koja igračka. One su namijenjene za rast i razvoj djeteta na kognitivnoj, motoričkoj i emocionalnoj razini – uz zabavu, naravno. Obične igračke ponekad nemaju svrhu veću od toga da dijete neko vrijeme bude mirno i ima nešto po rukama. Iako je u redu da je ponekad tako, zašto ne biste svom djetetu igru učinili edukativnom i uložili u didaktičke igračke?
U igranju može sudjelovati i roditelj, iako to nije nužno. Didaktičke igračke mogu pomoći u pripremi za predškolsko ili školsko obrazovanje te potiču dijete na razvijanje kreativnosti. Često ove igračke nisu ništa skuplje od klasičnih igračaka, a neke igračke koje imate doma možda i jesu didaktičke, samo to ne znate!
Mnogi se roditelji pitaju jesu li didaktičke igračke obvezne i kada dijete može početi koristiti iste. Naravno da ove igračke nisu obvezne niti svaka igračka mora biti didaktička, ali zašto ne bismo djeci pomogli u razvijanju vještina koje će im biti ključne za život? Već od rođenja, djeca primjećuju boje, oblike i uzorke. Kad su starija, počinju računati, čitati i pisati… Sve ove aktivnosti mogu biti zabavnije i još poučnije uz didaktičke igračke.
Na što pripaziti kod kupnje didaktičkih igrački?
Postoji nekoliko stvari koje morate imati na umu kad kupujete didaktičke igračke. Za početak, valja imati na umu dob djeteta. Neke igračke, kao recimo slagalice, mogu biti korisne i maloj i velikoj djeci – manja djeca promatraju oblike i boje, a veća ih mogu i slagati. Ipak, postoje igračke koje pomažu u istraživanju prirode i matematike, što svakako neće biti prigodno za vrlo malu djecu. Dakle, uzmimo u obzir djetetove godine.
Osim toga, jako je bitno da se osvrnemo na djetetove interese. Uvijek postoje igračke koje su tematski povezane uz hranu, biljke, životinje, znanost… Što vaše dijete voli? Čime se rado igra? Naravno da nećete kod svakog djeteta moći procijeniti ove stvari, ali ako je dijete dovoljno veliko da iskaže vlastite interese, zašto ga ne uključiti u biranje igračke? Možete posjetiti neku online trgovinu poput Liber Media i provesti zajedno malo vremena birajući i razgovarajući.
Nadalje, morate razmisliti o tome može li se dijete s tom igračkom igrati samostalno ili ne. Ukoliko dijete nema društvo za igranje, treba kupiti prigodnu igračku – nemaju sva djeca braću, sestre ili roditelje koji imaju vremena i volje za igru. Ovo su bile neke generalne smjernice koje će vam pomoći u biranju didaktičkih igračaka za svoje dijete (ili tuđe, ako kupujete dar).
5 razloga zašto su didaktičke igračke odlična investicija
U ovom trenutku možda ste zainteresirani za didaktičke igračke, ali još niste u potpunosti sigurni jesu li one vrijedne sve te pažnje. Dopustite nam da u nastavku s vama podijelimo pet razloga zašto su didaktičke igračke odlična investicija i zašto moraju naći mjesto u vašem domu.
-
Didaktičke igračke pomažu u kognitivnom, motoričkom i emocionalnom razvoju.
Kako piše portal Indeks, didaktičke igračke nisu samo igračke koje dijete uzme, premješta s jedne strane na drugu i onda spusti iz dosade. Ove igračke pozivaju na zabavu, imaju edukativan karakter i zahtijevaju malo više pažnje od samog djeteta. To je odlično jer se takav, aktivan oblik igre smatra vrlo dobrim za djetetov razvoj. Slagalice i druge igračke namijenjene „namještanju“ i „ubacivanju“ odlične su za motoriku i razvijanje pincetnog hvata. Malo mozganja djetetu će pomoći u kognitivnom razvoju, a mašta i igra s roditeljima u emocionalnom razvoju.
-
Didaktičke igračke mogu se koristiti i u školi!
Didaktičke igračke nisu samo za malu djecu niti im je svrha ograničena samo na djecu koja ne idu u školu. Dapače, kad dijete pohađa školu, u prvom i drugom razredu susreće se sa slovima, matematikom, čitanjem i pisanjem. Ovo su vještine koje se mogu učiti i pomoću didaktičkih igračaka pa tako školu možete učiniti nešto zabavnijom.
-
Didaktičke igračke pomažu djeci razumjeti svijet oko sebe.
Puno igračaka vezano je za ponije, jednoroge, superheroje i čudovišta – nema ništa loše u tome, djeca moraju razvijati maštu. Ipak, didaktičke se igračke nerijetko fokusiraju na stvarne životne probleme, prave uloge, zanimanja te životne događaje. Pomažu djeci da razviju empatiju, razumiju obiteljske odnose, budu tolerantnija i da svijet oko sebe počnu logički povezivati.
-
Didaktičke igračke jednostavno prikazuju komplicirane stvari.
Mnogi roditelji žele svoju djecu motivirati u razumijevanju kompliciranih, prirodnih znanosti. Svijet STEM-a raste i razvija se te moramo osigurati da djeca razumiju o čemu se radi. Mnogima su kemija, fizika, biologija i informatika apstraktni i komplicirani predmeti, no didaktičke igračke znanost mogu od malih nogu učiniti pravom avanturom – avanturom koju nijedno dijete neće htjeti preskočiti.
-
Didaktičke igračke pomažu vam da se zbližite s djetetom.
Jedna podcijenjena uloga didaktičkih igračaka jest emocionalno povezivanje s djetetom. Ako se s njim igrate i pomoću lutkica ili slagalica stvarate neke priče, dijete će sigurno to iskustvo zapamtiti i cijeniti. Osim toga, postoje i didaktičke igračke specifično napravljene za dijeljenje emocija i razvoj emocionalne inteligencije. Djeci je jako bitno od malih nogu objasniti da je njihovo mišljenje bitno te da imaju pravo podijeliti svoje želje.
Zaključak
Didaktičke igračke odlična su investicija za svakog roditelja koji svojem djetetu želi omogućiti lakši, brži i zabavniji razvoj. U igri možete ili ne morate sudjelovati, a i dalje ćete uočavati značajan emocionalni, motorički i kognitivni razvoj.