3.7 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
online istraživanje

ZAŠTO ŽENE ŠUTE I TRPE Čak 80 posto ispitanih žena doživjelo je fizičko ili psihičko nasilje, no samo 10 posto ih je prijavilo
Z

Problem neprijavljivanja leži i u novcu, jer skoro 20 posto ispitanih žena navodi da ne bi mogle samostalno podmiriti osnovne životne potrebe, ukoliko bi na to bile prisiljene.

Ne propustite

Provedeno je prvo online istraživanje nasilja nad ženama u Koprivničko-križevačkoj županiji, prema kojem je vidljivo da nasilje nad ženama i nasilje u obitelji predstavlja vrlo ozbiljan problem.

Istraživanje je provela udruga HERA Križevci, u suradnji s udrugom Bolje sutra osoba s invaliditetom grada Koprivnice, a rezultati su porazni.

Više od 50 posto ispitanica ima prijateljicu koja je jednom ili više puta bila žrtva nasilja, te je skoro 40 posto žena vidjelo ili znalo da je njihov otac bio grub prema majci tijekom života, jednom ili više puta.

U anketi su sudjelovale isključivo žene, ukupno 321 žena iz Koprivničko-križevačke županije.

Čak više od 30 posto je jednom ili više puta doživjelo neki oblik fizičkog nasilja od strane partnera, a skoro 50 posto ih je doživjelo neku vrstu psihičkog nasilja.

No samo 10 posto njih je prijavilo nasilje, a preko 30 posto čak nikome nije reklo što se dogodilo.

Na bolovanju zbog nasilja je bio vrlo mali postotak žena ispitanica, no svakako nije zanemariv.

Problem neprijavljivanja leži i u novcu, jer skoro 20 posto ispitanih žena navodi da ne bi mogle samostalno podmiriti osnovne životne potrebe, ukoliko bi na to bile prisiljene. Njih tek 16 posto je materijalno sigurno.

Veliki broj žena, njih preko 73 posto, smatra da je obiteljsko nasilje i nasilje nad ženama u Koprivničko-križevačkoj županiji puno veći problem nego se misli.

Čak 88,5 posto ispitanica smatra da bi se u medijima trebalo puno više govoriti o problemu obiteljskog nasilja i nasilja nad ženama.

Posljedice nasilja predstavljaju rizik za fizičko i psihičko zdravlje žrtava i kakvoću njihova privatnog i profesionalnog života.

Sve je veći postotak registriranog nasilja, što može biti pokazatelj veće senzibilizacije društva i educiranost žena da postoji način da se nasilje prekine.

Udruga Hera jedina je organizacija civilnoga društva u Koprivničko-križevačkoj županiji koja pruža pomoć i podršku ženama žrtvama nasilja i žrtvama obiteljskog nasilja.

Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija

Najviše ispitanica u anketi je staro između 26 i 36 godina, no obuhvaćene su žene svih starosnih skupina. Žene su to sa završenom srednjom školom, magisterijem, doktoratom…

U braku je njih preko 50 posto, dok 20 posto nije u vezi. Većina ispitanih žena ima dvoje djece, dok njih 25 posto nema djecu, a najveći broj žena koje su sudjelovale u anketi živi u gradu te 30 posto na selu. Njih osam posto su žene s invaliditetom.

– Žene s invaliditetom ne prijavljuju nasilje nad njima, jer su svjesne da su ekonomski ovisne o počiniteljima nasilja, ali i ovise o njihovoj pomoći u svakodnevnim životnim potrebama. Trebalo bi provesti posebno istraživanje nad ženama s invaliditetom – kazala je Marija Mraz, predsjednica udruge osoba s invaliditetom Bolje sutra.

Foto: Ivan Balija
Marija Mraz // Foto: Ivan Balija

Većina ispitanih žena je zaposleno, no ima i nezaposlenih, kućanica, onih koje rade na poljoprivredi.

Najveći broj ispitanica ima u vlasništvu nekretninu zajednički s partnerom, dio živi s roditeljima, dio u vlastitom prostoru, dok 16 posto žena živi u nekretnini koja je u vlasništvu supruga ili partnera.

Što se tiče potrebe servisa pomoći i podrške za žrtve nasilja, čak 98,4 posto žena smatra da je usluga SOS telefona i Savjetovališta za žene žrtve nasilja i žrtve obiteljskog nasilja potrebna u Koprivničko-križevačkoj županiji.

– Mi kao Udruga ne smijemo ulaziti u obitelj, osim ako nas se direktno pozove. Ukoliko primijetimo da se nešto događa kod žena koje dolaze kod nas i pokušamo nešto poduzeti, ta žene najčešće imaju zabranu ponovnog dolaska u Udrugu i u njezinom životu se strahote i dalje događaju – rekla je predsjednica udruge Hera Marina Švagelj Ježić.

Foto: Ivan Balija
Marina Švagelj Ježić // Foto: Ivan Balija

Podaci ovog istraživanja ukazuju na prisutnost nasilja nad ženama u Koprivničko-križevačkoj županiji koje ne možemo i ne smijemo zanemariti.

Prepoznavanje nasilja nad ženama izuzetno je važan osobni, obiteljski i javnozdravstveni problem, ali i problem cjelokupnog društva gdje se krši dostojanstvo i ljudsko pravo žene.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Radosni blagdani

FOTO Advent u Ludbregu okuplja mnoge, družili se na trgu, gledali predstavu

Centar Svijeta uvijek rado posjećujemo, a pogotovo u vrijeme blagdana i Adventa. Za pravi božićni ugođaj u Ludbregu pobrinuo...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×