Zdravstveni zaposlenici koprivničke Opće bolnice sutra će se u 11 sati okupiti na prosvjednom skupu ispred glavnog ulaza u bolnicu i na taj način tražiti ravnopravnost i dostojanstvo za sebe i svoje kolege.
Prosvjed upozorenja “I mi smo zdravstvo” održava se u organizaciji Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara – medicinskih tehničara i Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske.
Sindikati kontinuirano upozoravaju na nužnost poboljšanja radno-pravnog statusa medicinskih sestara, medicinskih tehničara i ostalih zdravstvenih i nezdravstvenih radnika.
U cijelom sustavu zdravstva zaposleno je više od 30 tisuća medicinskih sestara, odnosno medicinske sestre čine oko 47% od ukupnog broja zdravstvenih djelatnika u sustavu. Međutim, da bi se zadovoljili minimalni uvjeti koje nam postavljaju standardi Europske unije i koji su propisani u domaćim propisima, nedostaje ih još nekoliko tisuća.
Činjenica je da i u pogledu sustava obrazovanja medicinskih sestara i medicinskih tehničara, postoje određene specifičnosti, naime, uveden je petogodišnji srednjoškolski program obrazovanja za medicinske sestre/tehničare opće njege.
– Smatramo da rad i doprinos medicinskih sestara i medicinskih tehničara nije prepoznat ni adekvatno vrednovan niz godina. Medicinske sestre su nositeljice zdravstvene njege, a našem radno-pravnom statusu i pravu na dostojan život ne pristupa se dovoljno ozbiljno. Osim medicinskih sestara i medicinskih tehničara uz liječnike u sustavu zdravstva stoji još čitav niz zdravstvenih radnika, čiji položaj i mjesto u sustavu nije prepoznato. Stoga ponovno ukazujemo na dugogodišnje zanemarivanje fizioterapeuta, diplomiranih fizioterapeuta/ magistra fizikalne terapije, inženjera medicinske radiologije, diplomiranih inženjera medicinske radiologije/magistra radiološke tehnologije, sanitarnih inženjera, diplomiranih sanitarnih inženjera/ magistra sanitarnog inženjerstva, inženjera medicinsko laboratorijske dijagnostike/magistra medicinsko – laboratorijske dijagnostike i socijalnih radnika – ističu i pozivu za prosvjed i dodaju.
– Posebice još naglašavamo na zanemaren položaj nezdravstvenih radnika zaposlenih u sustavu zdravstva, kako u bolničkim kuhinjama na sramotan položaj bolničkih kuhara i pomoćnog osoblja, u bolničkim praonama rublja, na položaj pomoćno tehničkog osoblja na poslovima čišćenja i održavanja bolnica (vodoinstalateri, električari, stolari i drugi majstori ….) tako i na bolničku administraciju. To su sve zaposlenici sustava u kojem se radi s bolesnicima ili za bolesnike u ambulantama i na bolničkim odjelima – poručili su uoči prosvjeda.