Koprivničko-križevačka županija slavi svoj rođendan. Tim povodom porazgovarali smo s Darkom Korenom (HSS), koprivničko-križevačkim županom.
Što je s Obrtničkom školom u Koprivnici? Hoće li taj projekt ikada zaživjeti? Tko je odgovoran za status quo?
Škola je u proceduri aplikacije za financiranje po modelu JPP-a jer trenutno ne postoje druge mogućnosti financiranja. Nadamo se da će država to podržati i po postojećem zakonu to financijski poduprijeti. To je i odgovor na trenutni status quo tog projekta.
Često od Vas možemo čuti da je projekt Piškornice iznimno važan za Koprivničko-križevačku županiju. Zašto tako mislite? Kako komentirate brojne kritike da ćemo nadomak Koprivnice i tvornice Podravke dobiti samo hrpetinu smeća? U kojoj fazi je uopće projekt Piškornica danas? Ima li on jedinstvenu potporu svih nadležnih tijela i institucija?
Intonacija tog pitanja vraća me u vrijeme Zvonimira Mršića zbog kojeg zapravo taj projekt nije u puno višoj fazi. Regionalni centar je upravo suprotno od toga što je Piškornica bila do sada, a to je hrpetina smeća, kako Vi kažete, koja zanimljivo nikog nije smetala. Projekt je izuzetno važan i s ekonomskog aspekta jer će generirati prihode i novo zapošljavanje, ali i s ekološkog jer će otpad biti obrađivan po suvremenoj tehnologiji koja će zaštititi ovaj prostor pa onda evo i Koprivnicu i Podravku, ako baš hoćete takav odgovor. Projekt ima podršku svih koji o njemu odlučuju, u vrlo visokoj fazi je realizacije i očekujemo predaju aplikacije u Bruxelles i početak gradnje kroz koji mjesec.
Što je s koprivničkom bolnicom? Hoće li njome ponovo upravljati Koprivničko-križevačka županije? Koji je Vaš stav o tome i može li Županija uopće izdržati taj financijski teret?
Dug je oko 50 milijuna kuna, što je rezultat takozvane sanacije bivših ministara – Supermena Ostojića i Varge. Mi ćemo vjerojatno sad ponovo dobiti osnivačka i upravljačka prava nad bolnicom, ali ja to osobno neću preuzeti dok se jasno ne definira što s tim dugom jer po Zakonu o proračunu on automatski postaje naš gubitak. Naravno, to ne želimo prihvatiti.
Na kojim većim projektima Županija trenutačno radi? Idu li ti projekti prema planu?
Završavamo gradnju škole i dvorane u Legradu i završit ćemo dvoranu i dogradnju škole u Sokolovcu. Te dvije škole planiramo ove godine otvoriti i sve ide prema planu.
Oporba Vas često kritizira da ste prerastrošna Županija. Prozivaju Vas zbog velikih plaća, previše zaposlenih, skupih automobila… Kako to komentirate?
Uloga oporbe je da kritizira. Puno puta bez argumenata jer je to alat koji služi u političkoj utakmici. Naše plaće i broj zaposlenih je apsolutno u prosjeku hrvatskih županija, u nekim smo kategorijama pri dnu. Što se tiče voznog parka, stojim apsolutno pri tvrdnji da je jedan od najskromnijih od svih hrvatskih županija. A inače, mislim da su totalno bez veze i takve primjedbe i oni koji ih upućuju, a mislim da je bez veze i na to odgovarati.
Nedavno je Krešo Beljak postao novi predsjednik HSS-a. Vi ste javno podržavali poraženog Branka Hrga. Bojite li se “osvete”? Ako je Koprivničko-križevačka županija HSS-ova utvrda, kako komentirate činjenicu da s ovog područja nema nikoga u vrhu stranke?
Ne bih htio ispasti bahat, ali se zaista ne bojim nikog i ničeg. Pa normalno je da sam bio uz Hrga. On je bio predsjednik i kandidat naše županijske organizacije, jednoglasno potvrđen. On je osim toga moj prijatelj, kum i susjed. Pa za koga bih, za Boga miloga, ja trebao biti? Mi u predsjedništvu imamo Hrga, Pala i mene, a u odboru još Gregureka i Marija Hudića. Tako da taj podatak ne stoji, iako je istina da u izbornom procesu, zbog sistema izbornog inženjeringa, nismo dobili nikog. Vjerujem da će predsjednik stranke valorizirati značaj i snagu naše županijske organizacije.
Beljak je izjavio da će lokalni HSS-ovci na lokalnoj razini moći koalirati s kime žele. Vaš stav o tome i dolazi li u pitanje koalicija HSS-a i HDZ-a u Koprivničko-križevačkoj županiji?
Pa tako je bilo i do sada. I na prošlim lokalnim izborima naše organizacije su imale slobodu koaliranja. To je pitanje o kojem će, vjerujem, raspravljati stranačka tijela, a naša koalicija s HDZ-om, s kojom sam ja inače zadovoljan, nije upitna.
Iduće godine su lokalni izbori? Hoćete li se kandidirati za župana i kakva su Vaša očekivanja? Ako da, koga ćete biračima predložiti za Vaše zamjenike?
Za sad je prerano za to pitanje. Činjenica je da odluku o mojoj eventualnoj kandidaturi prvenstveno donosim ja, ali to nije dovoljno. O tome odluku donosi i stranka i predsjednik stranke pa onda i koalicijski partneri. To isto važi i za zamjenike, pa pričekajmo malo. Ako ću se kandidirati, onda ću i pobijediti.
Tko bi trebao voditi Podravku? Smatrate li i dalje da Zvonimir Mršić mora otići?
Podravka ima puno širi značaj za ovu regiju, pa i za cijelu Hrvatsku, od običnog gospodarskog subjekta, koji na tržištu relativno dobro posluje. Ona mora biti instrument aktiviranja domaće poljoprivredne proizvodnje i njen temeljni zadatak je da hrvatski poljoprivrednik, prvenstveno ovdje u Podravini ima za koga proizvoditi. Također zapošljavanje treba pretpostaviti stvaranju dobiti. Dobit od nas odlazi negdje drugdje, a nezaposleni ostaju kod nas, na Zavodu. Mršić je na čelo Podravke došao političkim kadroviranjem. Treba li još što reći o njegovom odlasku?
Županija slavi svoj dan, što biste poručili žiteljima?
Želio bih da svi Županiju shvate i osjećaju kao nešto svoje, čemu žele dati doprinos, a ne uvijek pitati što od toga imaju. Želim da ovdje živi što više sretnih i zadovoljnih ljudi. I želim svima sretan Dan županije!