Klupa Mola novi je izum koprivničkog mladog dizajnera Andrije Večenaja (25). Da nije riječ o običnoj sjedalici, govori činjenica da ona mijenja svoj oblik, ovisno o potrebama i prostoru u kojem se nalazi.
– Klupa nije samo kompjuterska simulacija, već sam ju uz pomoć majstora i oca napravio uživo. Sastoji se od dva dijela – bloka od betona i sjedala od drveta savijenog pod parom, čiji se dijelovi mogu makivati i vraćati pa se na njoj može i sjediti i ležati – priča Andrija.
Klupa je bila dio natječaja za dizajn riječke klupe pa je zamišljena uz more, a i zgledom podsjeća na brodicu i na val.
Klupu se može vidjeti u Zagrebu, u Centru za dizajn Hrvatske gospodarske komore, a Andrija kaže da traži suradnike, uz koje bi klupa mogla i zaživjeti i postati dio svakodnevne upotrebe.
No, Andrija je sa svojim dizajnerskim umijećima otišao i u budućnost, kada će, predviđa, sve biti dio nanotehnologije. Još na Studiju dizajna, koji je završio, dobio je prvu nagradu na natječaju Electroluxa, u kojem je trebalo dizajnirati kućanski aparat budućnosti, tj. izmisliti kako će on izgledati za točno 99 godina.
– Mane današnjih frižidera su te što nisu pregledni i uglavnom su to teške kutije koje stoje u kutu, a moj frižider je skulptura koja se kreće u prostoru i ispunjava želje vlasnika – ako poželi jabuku, ona mu padne u ruku – objašnjava Andrija.
Objasnio je da je mu je inspiracija bila priroda pa se frižider temelji na oblicima grožđa, sapunice, jaja, a hrana se čuva u bobicama.
Što nas sve čeka u budućnosti i koliko će tehnologija napredovati, Andrija je pokazao i dizajnom auta Vitice.
– Elektromotor radi pomoću klorofila, blatobrani od lotosa se čiste sami, kostur je načinjen od bambusovih štapova, vanjska ljuska od celuloze, gume od kaučuka, a staklo od šećera – dočarava Andrija svoj neobičan izum.
Auto je namijenio za izlet u prirodu, na piknik, plažu, a možda i dočekamo dan kada postane dio svakodnevne uporabe.
Ovaj mladi dizajner inspiraciju vidi u prirodi te kaže da bi s napretkom tehnologije možda trebali malo stati na kočnicu, jer bi se u budućnosti mogli previše otuđiti.
– Kuće bi mogle biti prazni prostori, a promjene boja, materijala bi se događale u našim glavama. Vjerojatno će sve biti bežićno, no po mojem mišljenju, to i nije najidealnije rješenje i trebali bi više uživati u prirodnim stvarima – zaključuje on.
Andrija je trenutno zaposlen u jednoj koprivničkoj tvrtki gdje dizajnira namještaj za mlade, tako da bude poseban te da se istakne od drugih.