Ministarstvo kulture danas je u prostoru koprivničke HGK posvetilo dan, točnije info dan, boljoj socijalnoj uključenosti mladih, prvenstveno onih u nepovoljnom položaju, u kulturne i umjetničke aktivnosti i sadržaje.
Ova informativna radionica temeljena je na pozivu za dostavu projektnih prijedloga, naziva Umjetnost i kultura za mlade, a ciljne skupine su mladi od 15 do 25 godina – s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju, pripadnici romske i drugih nacionalnih manjina, nezaposleni i mlade osobe korisnici socijalne skrbi.
Uime Ministarstva, o pozivu je ispričala Iva Marić.
– Cilj je borba protiv siromaštva i socijalne isključivosti kroz promociju i integraciju na tržište rada te socijalna integracija ranjivih skupina i borba protiv svih svih oblika diskriminacije – uvod je u edukaciju koprivničkih kulturnjaka.
Istaknula je kako je kultura ono od čega se najlakše oduzme novac kad dođe do recesije, kao i od socijalno isključivih dijelova populacije te izvijestila kako je ovo prvi Poziv Ministarstva kulture koji se financira kroz EU fondove.
– Dva su specifična cilja koji će se dostići projektima financiranima kroz ovaj Poziv a to je razvijanje socijalnih i kreativnih vještina i znanja koje doprinose socijalnom uključivanju mladih i sprečavanje razvijanja antisocijalnog ponašanja u njih te poboljšanje pristupa mladih, u nepovoljnom položaju, kulturno-umjetničkim sadržajima i aktivnostima – uputila nas je I. Marić.
Kaže kako su to važni aspekti socijalne uključivosti u društvo te da ograničavanje takvih mogućnosti onemogućuju razvoj potencijala te njihove društvene i kreativne vještine i znanja, te sprječavaju njihov osobni razvoj i dovode do antisocijalnog ponašanja.
– Uzrok tome je nedostatak mogućnosti u vidu primjerenih programa za mlade u manje razvijenim područjima zemlje, potom klasični razvoj hrvatske privrede, obrazovne prepreke – broj sati u školi posvećen likovnoj i glazbenoj kulturi sve je manji; kao i nepristupačnost i neprilagođenost sadržaja osobama s invaliditetom. To su problemi koje ćemo pokušati riješiti ovim pozivom – zaključak je I. Marić.
O očekivanjima od ovakvoga skupa ispričao je Sven Šestak, izvršni producent Ludens Teatra.
– Na ovaj sam skup došao po znanje te naučiti nešto o čemu vjerojatno i ne znam mnogo, a što bi mogle biti vrlo bitne stvari za kazališe. Vrlo smo se rado odazvali pozivu i očekujemo puno od ovoga – rekao je Šestak.
Zadovoljan je prilikom da Ministarstvo kroz natječaje omogućuje i edukaciju kako iskoristiti EU fondove u prave svrhe odnosno za kulturu, koju kao neprofitabilnu granu treba pomagati.
– I mi koji se bavimo kulturom moramo to naučiti, jer ne možemo očekivati da nam sredstva padaju s neba. Na temelju publike koja posjećuje naše predstave, kao i 60 mladih polaznika koji čine naš dramski studio, u našem je gradu po pitanju kazališta, dostupnost mladima vrlo dobra – pozitivan je stav Svena Šestaka.
Alen Kerovec iz Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije kaže kako su stariji članovi po pitanju kulturnih i umjetničkih aktivnosti zbrinuti te kako se u ovoj godini više planiraju posvetiti mladima.
– U suradnji s gradskom knjižnicom planiramo prijaviti projekt kroz koji bi mladi učili dramskoj umjetnosti i umjetnosti pokreta, kako bi malo osvijestili svoje tijelo i stekli percepciju prostora oko sebe te se tako lakše suočavali sa svakodnevnim izazovima. Želimo im omogućiti jednaki pristup kulturnim i umjetničkim događanjima – rekao nam je stručni izvoditelj aktivnosti u Udruzi slijepih.
Što dovođenje ovakvog projekta i radionice znači za ovaj grad i njegove mlade rekao je v.d. gradonačelnika Mišel Jakšić.
– I sami vidimo što se događa u Europi i svijetu, od izbjegličke krize do kriza gospodarskih i političkih sustava, a sve to se odražava na razvoj kulture i umjetnosti te civilizaciju kao takvu. Tako da nam zasigurno treba jedan snažan zaokret u smislu jačanja kulture i umjetnosti, jer ćemo tako bolje znati i našu povijest, ali ćemo znati pisati i neke nove stranice i okretati se budućnosti – zaključio je Jakšić.
Prihvatljivi prijavitelji su organizacije civilnog društva, ustanove u kulturi, jedinice lokalne i regionalne samouprave. Bespovratna sredstva iznose 18.000.000 kuna, od čega je 85 posto europskih sredstava, dok će obavezni udio nacionalnog sufinanciranja od 15 posto osigurati Ministarstvo kulture.
Predstavljena su i dva Poziva koja Ministarstvo kulture raspisuje – Umjetnost i kultura 54+ usmjeren na stariju populaciju, te Kultura u centru, vezan uz razvoj društveno-kulturnih centara, a svi se ovi Pozivi financiraju kroz EU socijalni fond.