Učenici koji završavaju trogodišnja strukovna zanimanja suočavaju se s velikim problemima ako odluče nastaviti školovanje na višem nivou. Osim što moraju položiti četvrti razred, čeka ih i 20-30 razlikovnih ispita, tako da u tom slučaju njihovo srednjoškolsko obrazovanje potraje i pet godina. Ne čudi stoga što su i to jedni od razloga zašto više učenika bira četverogodišnje smjerove ili gimnaziju.
Suradnjom Obrtničke komore Koprivničko-križevačke županije, Visoke škole Nikola Šubić Zrinski i Obrtničkog učilišta pouka takvim učenicima uskoro će nastavak obrazovanja biti mnogo lakši. Naime, sporazumom o suradnji između tih institucija učenici će moći završiti posebno osmišljen modul od pet predmeta koji će im dati podlogu za daljnje akademsko obrazovanje. Osim toga, obrtnici, njihove obitelji i radnici moći će po povlaštenim uvjetima stjecati nova znanja i vještine.
– Hrvatska obrtnička komora ima projekt pod nazivom HOK zna u kojemu pokušava osigurati povoljnije usluge za obrtnike i njihovo poslovanje. U sklopu njega potpisan je i ovaj sporazum. Županijska obrtnička komora više od 20 godina sudjeluje u promociji upisa u obrtnička zanimanja, a jedan od ključnih problema je stav roditelja osnovnoškolaca koji brinu o tome što će biti ako njihova djeca upišu trogodišnju školu, a imat će volju i želju dalje učiti i obrazovati se. Ovime im omogućujemo da bez završavanja četvrtog razreda i polaganja razlika nastave obrazovanje na Visokoj školi za ekonomiju, poduzetništvo i upravljanje. Važno je napomenuti da će naše učilište Pouka biti logistički centar obrazovnoj grupi Zrinski u ovoj županiji i na taj način ćemo dijelu polaznika omogućiti da pohađaju program ovdje i da ne moraju u Zagreb – pojasnio je Božo Barać, tajnik Obrtničke komore.
Program sastavljen od hrvatskog i engleskog jezika, matematike, poslovne informatike i računovodstva moći će se pohađati i online, odnosno učenjem na daljinu, rekao je Ivica Katavić s Visoke škole Nikola Šubić Zrinski.
– S tih pet predmeta polaznik dobiva dovoljno znanja da može redovno pratiti nastavu na akademskom nivou. Time polaznicima praktički štedimo dvije godine jer u redovnoj proceduri moraju položiti razlikovne ispite smjera kojeg odaberu i još jedan dodatan razred. Dizajn pet predmeta temeljio se na tome da tri budu s državne mature, a dva da daju specifična znanja koja su potrebna za praćenje nastave u Visokoj školi. Isto tako, prva smo institucija koja je dobila dopusnicu za online studije, tako da se i predavanja i ispiti mogu odrađivati putem interneta. Sve te uvjete ostvarili smo zahvaljujući suradnji s Obrtničkom komorom – objasnio je Katavić.
Ravnatelj Obrtničke škole Ratimir Ljubić dobro je upoznat s teškoćama koje imaju učenici koji žele nastaviti obrazovanje. Napomenuo je da je program strukovnih zanimanja djelomično orijentiran na praktičnu nastavu tako da često nedostaje dio teoretskih znanja potreban za uspješno savladavanje akademskog obrazovanja, tako da će ovaj program zasigurno pojednostaviti situaciju onima koji odluče krenuti na Visoko učilište.