-1 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
svjetski dan borbe protiv bjesnoće

Djevojčicu u Herešinu ugrizao bijesni magarac, a onda i njenog brata dok ju je spašavao, Podravci i Prigorci lani su ugriženi 162 puta
D

Postoji pravilo da ako životinja ne pokazuje znakove bjesnoće i ne ugiba unutar 10 dana od dana ugriza čovjeka, onda nije bijesna. Zbog toga govorimo o desetodnevnom veterinarskom nadzoru životinja. Očekuje se da bi iduće godine Hrvatska mogla biti proglašena službeno slobodnom od bjesnoće, zaključila je D. Pinter. 

Ne propustite

Na današnji dan obilježava se Svjetski dan borbe protiv bjesnoće. Riječ je o smrtonosnom virusu te se ubraja među najteže i najsmrtonosnije akutne virusne bolesti današnjice.

Bolest se prenosi najčešće ugrizom, no moguće je i prenošenje virusa putem sline, ogrebom pandžama te indirektnim prijenosom preko predmeta koji je zaražen slinom životinje.

Glavni izvor zaraze su divlje životinje – najčešće lisica, vuk i medvjed od kojih se bolest širi na domaće životinje poput pasa ili mačaka.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, u prošloj su godini u Podravini i Prigorju zabilježena čak 162 ugriza životinja.

Najviše je bilo ugriza pasa i to kod 27 osoba. Zabilježena su i tri ugriza mačke, jedan ugriz lisice, četiri osobe pretrpjele su ugriz štakora, a jedna osoba i ugriz miša.

Po mjestu ugriza, 15 ih je bilo za nogu, 16 za ruku, a četiri za glavu i vrat.

Foto: Ilustracija

– Kod 124 osobe ugriz je nastupio od životinje koju smo mogli nadzirati pa je bilo utvrđeno nakon 10 dana da je zdrava te da nije potrebno reagirati. No, bilo je i onih koje je ugrizla životinja koja nije mogla biti pod nadzorom, primjerice pas lutalica, pa je provedeno cjepljenje kod 33 osobe. No, tri su osobe dodatno još dobile i protutijela protiv bjesnoće – objasnila nam je Danijela Pinter, epidemiologinja iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo

Podsjetila nas je i na slučaj ugriza magarca prije otprilike šest godina koji se dogodio u Koprivnici, u Herešinu. Životinja je ugrizla za nogu djevojčicu, a potom i njezinog brata dok ju je spašavao. Oni su zbog sumnje na bjesnoću životinje, po hitnom postupku primili cjepivo i protutijela. Na kraju je sve bilo dobro.

Pojasnila nam je da se kod čovjeka prvi simptomi javljaju u rasponu od 7 dana pa čak do jedne godine nakon ugriza. Tijek bolesti je sličan kao i u pasa.

Poslije početnog nemira i straha javlja se razdražljivost, grčevi mišića ždrijela pri pokušaju uzimanja vode ili bilo kakve tekućine, strah od svjetla, pojačano znojenje i pojačano lučenje sline. Nakon toga slijedi stadij paralize koji redovito završava smrću.

– Postoji pravilo da ako životinja ne pokazuje znakove bjesnoće i ne ugiba unutar 10 dana od dana ugriza čovjeka, onda nije bijesna. Zbog toga govorimo o desetodnevnom veterinarskom nadzoru životinja. Očekuje se da bi iduće godine Hrvatska mogla biti proglašena službeno slobodnom od bjesnoće – zaključila je D. Pinter.

 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Najbolji od najboljih

Hrvatska sahara – Podravina adventure u velikom finalu izbora najboljih turističkih proizvoda

Proglašenje i dodjela nagrada u hrvatskom turizmu upravo se privodi kraju u sklopu Dana hrvatskog turizma u Opatiji, u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×