U veljači ove godine izlazi rok za donošenje novog Zakona o pobačajima. Mišljenja u cijeloj državi su podijeljena. Treba li dozvoliti pravo na priziv savjesti, ili ga pak zabraniti? Kod donošenja zakona treba imati na umu i prava žene, ali i prava liječnika.
Provjerili smo kakvo je stanje po pitanju pobačaja i prava na priziv savjesti u koprivničkoj Općoj bolnici. Naš sugovornik bio je voditelj Odjela za ginekologiju i opstetriciju, specijalist uže specijalnosti ginekološke onkologije doktor Ivica Stanišić.
– U 2018. godini ukupno je registrirano 157 pobačaja, od toga njih 63 na zahtjev žene, dok su ostalo spontani i abnormalni produkti začeća, tzv. patološke trudnoće, koje se prekidaju zbog medicinskih razloga – rekao nam je Stanišić.
Obzirom na pretprošlu, 2017. godinu, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, vidljivo je smanjenje broja pobačaja. U 2017. ih je bilo 180 na području Koprivničko-križevačke županije, od čega njih 90 na zahtjev žene. Od ukupnog broja, u koprivničkoj bolnici ih je izvedeno 139.
Za usporedbu, u susjednoj Varažinskoj županiji lani je bilo ukupno 287 pobačaja, u Bjelovarsko-bilogorskoj 156, a u Virovitičko-podravskoj 136.
Na razini cijele zemlje, u 2017. godini prijavljeno je ukupno 6.154 pobačaja. Najveći udio su legalno inducirani pobačaji, njih oko 40 posto, ali je njihov broj kroz niz godina značajno smanjen. Oko 60 posto svih ostalih pobačaja su oni nenamjerni.
Među njima je najviše tzv. ostalih abnormalnih produkata
začeća te spontanih pobačaja u od 21,58 posto, dok je izvanmaternična trudnoća evidentirana u 4,43 posto prijavljenih pobačaja.
Na odjelu ginekologije u koprivničkoj Općoj bolnici trenutno su dva ginekologa koja su se izjasnila na priziv savjesti u svezi prekida trudnoće na zahtjev žene.
– Temeljem zakona o zaštiti osobnih podataka te dogovora stručnog kolegija Odjela ginekologije i opstetricije ne možemo iznositi imena i prezimena kolega koji su izrazili priziv savjesti u svezi prekida trudnoće na zahtjev žene – objašnjava Stanišić.
Kako kaže, pravo na priziv savjesti je osobno pravo svakog ginekologa.
– Osobno nemam ništa protiv takvog određenja, dokle god će biti ginekologa koji će, pored svega ostalog, obavljati i taj segment svoje djelatnosti, a temeljem zakonskog prava koje ženama to legalno omogućuje – dodaje Stanišić.
U koprivničkoj Općoj bolnici trenutno je zaposleno sedam specijalista ginekologije i opstetricije, od kojih petoro nije izrazilo priziv savjesti glede prekida trudnoće na zahtjev žene.
Zamimljivo je da se na prekid trudnoće na zahtjev, najčešće odlučuju žene koje već imaju jedno ili dvoje djece i ne žele ih više, a bez obzira na bračni status. Rjeđe su to pak trudnoće kod mladih djevojaka kojima se trudnoća dogodila prerano.
– Razlozi za pobačaj su uglavnom socijalno-ekonomske prirode, ondnosno financijska situacija – zaključio je Stanišić.
na razini Hrvatske, prema podacima HZJZ-a, od žena koje su se odlučile na pobačaj, najviše je onih u dobi 30-39 godina, njih 47 posto.
Zatim slijedi dobna skupina 20-29 godina kod koje je evidentirano 36,34 posto od svih prijavljenih legalno induciranih pobačaja.
Među ženama koje su imale pobačaj na zahtjev u cijeloj je zemlji pak najviše onih bez djece, 32 posto, zatim onih s dvoje djece, njih 28 posto.
Visok je udio žena s jednim djetetom, 20 posto, dok je 12,4 posto žena s troje živorođene djece.
U 2017. godini prijavljeno je 2.416 legalno induciranih pobačaja na razini Hrvatske, što čini sedam induciranih pobačaja na 100 poroda.