Ministar turizma u razgovoru za HINA-u kazao je kako je pad prihoda u ugostiteljstvu posljednjih mjesec dana očekivan uslijed utjecaja koronavirusa. Napominje kako je pad prihoda vidljiv u turizmu cijeloga svijeta.
Iako je situacija neizvjesna, analizirajući su stigli do tri moguća scenarija ovogodišnjeg hrvatskog turizma. Prvi, s padom noćenja od 60 posto godišnje, već se ostvaruje, a plan je bio zaustaviti ga u svibnju. Međutim, predviđanja su kako bi ipak lipanj i srpanj bili vrijeme mogućeg olakšanja.
– Zasad smo najbliže scenariju od 75 posto pada noćenja, i to pod pretpostavkom da “ulovimo” nešto prometa u turizmu u kolovozu, rujnu, listopadu i do kraja godine. No, ako to ne bude moguće zbog nastavka pandemije idemo na treću razinu koja je sada još daleko i nadam se da neće doći, a to bi bio pad noćenja od 90 posto – rekao je ministar.
Cappelli očekivanim smatra i pad broja računa i iznosa u djelatnosti smještaja, usluživanja i pripreme hrane, kao i pad izdanih računa u posljednjih mjesec dana.
– Tako će biti sve dok se objekti ne otvore, odnosno dok su zatvoreni zbog mjera protiv širenja koronavirusa. Znamo da neki hoteli pomalo rade, znamo i da neki ugostitelji pokušavaju dostavom održati promet, čak i oni koji to nikada nisu radili, i znamo da nikome nije lako – izjavio je Cappelli za HINA-u te podsjetio da se gosti mogu primati i hrana im služiti, ali uz uvjete zaštite.
Spomenuo je kako je u Europi, što je prema njegovim riječima slično Hrvatskoj, došlo do velikog pada poslovnih događanja, noćenja i dolazaka turista u velike europske gradove te pada prometa za uskrsne blagdane pred nama.
– I u Hrvatskoj u ovom predsezonskom razdoblju možda najviše trpe destinacije-gradovi, poput Zagreba, Dubrovnika, Splita, pa i Opatije, gdje se inače u ovo vrijeme održava i najviše poslovnih skupova, ali i dolaze brojne grupe turista iz svijeta. U nedostatku toga i naši će gradovi imati slične minuse kao i oni u Europi – smatra ministar.