Udruga žena Guščarice iz Grabrovnice zajedno s Udrugom žena Dinjevac, Hrvatskim folklornim društvom Sesvečice Podravske Sesvete, Čuvaricama kulturne baštine iz Kladara i KUD-om Podravka iz Starogradačkog Marofa organizirala je tradicionalnu berbu vinograda i brajde, odnosno prikaz ‘kak su brali naši stari’.
Kao i sada, berbe su, naravno, započinjale okupljanjem rodbine, susjeda i prijatelja na tradicionalnom doručku, a odmah nakon toga kretalo se na posao. Dok su muškarci zaduženi za nošenje puta – drvenih posuda kojima se tijekom berbe na leđima prenosi grožđe iz vinograda do kace na zaprežnim kolima, žene su krenule u berbu.
– Na brajdi je ustvari bilo grožđe koje je prvo dozrjelo i bilo zrelo pa se to prvo bralo da bi imali prvo slatko vino za pravu berbu, a od ostatka toga grožđa se pravila rakija – kazala je predsjednica Udruge žena Guščarice Lidija Dmitrus, dok je svojim vinogradarskim pričama berače zabavio Branko Vučko.
U Goričkama na Doljnjem putu pokraj Grabrovnice posebno veselje i smijeh nastupio je kada je došlo vrijeme za gaženje grožđa. Članice KUD-ova prionule su poslu i dio ubranog grožđa na starinski način pripremile za daljnju obradu.
– Nekada se grožđe bralo u drvene ili pletene korpe, zatim pretresalo u drvenu putu i prenosilo u veće drvene kace. Kada se brala brajda obavezno je trebala ‘lojtra’, jer su one dosta visoke, pa je tako jedan dio uzvanika bio pod brajdom, a drugi je brao vinograd. Potom se ubrano grožđe gazilo i to je zapravo bilo posebno vino jer uvijek su to radile mlade snaše koje su nogama gazile to grožđe. Uvijek je bio to jedan velik i lijep događaj u godini i uvijek je sve završavalo pjesmom – govori Lidija.
Kada su se završili svi poslovi, poslužio se ručak. Naravno ni jedna berba ne može proći bez domaće hrane i kolača, osobito ‘štrukljov’ sa zeljem i sirom te ‘digane’ kolače, a tu su svakako nezaobilazni i tamburaši koji su tijekom cijele berbe, ali i nakon zabavljali ‘težake’.