Đurđevački vijećnici jučer su na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Vijeća izglasali proračun za 2023. godinu. Proračun će iznositi gotovo 18 milijuna eura, odnosno 135 milijuna kuna, a čini ga 40 milijuna kuna izvornih prihoda, redovni prihodi od poreza i rente planirani su na razini realizacije za ovu godinu, udio od 55 milijuna kuna su EU sredstva, a razlika je prijenos viška iz ove godine i vlastiti prihodi proračunskih korisnika.
Gradonačelnik Hrvoje Janči uvodno je predstavio što je sve predviđeno u radu gradske uprave za iduću godinu.
– Iduća godina je godina završetka projekata u socijalnom segmentu, završava se projekt Malog princa i centra za osobe s invaliditetom. Imamo i infrastrukturne projekte, za istaknuti je projekt rekonstrukcije i obnove trga, osim toga tu se nalaze ulice i ceste koje prate projekte aglomeracije po gradu i prigradskim naseljima, energetski projekti koji se odnose na ugradnju solarnih elektrana i dizalica topline na naše javne ustanove, zatim energetske obnove područnih škola koje će po novom uključivati i izgradnju solarnih elektrana – pojasnio je Janči.
Od infrastrukture tu su rekonstrukcija i zelena tranzicija utvrde Stari grad, koja se odnosi na turističku infrastrukturu, dok će se u turističkom segmentu poticati male OPG-ove na registraciju i bavljenje turizmom. U planu su i izmjene prostornog plana kako bi se omogućila kategorizacija objekata koji se vode kao klijeti u obližnjim vinogradima.
– Sve velike tvrtke na području grada su u investicijskim ciklusima, otvaraju se nova radna mjesta, u novoj poduzetničkoj zoni jedan investitor završava objekt, drugi početkom godine kreće s gradnjom, pa evo i danas donosimo odluku o prodaji zemljišta s građevinskom dozvolom s izgradnjom hala koji je jedinstveni model koji gradimo. Sve mjere obuhvaćaju i potpore grada i oslobođenja od plaćanja komunalnog doprinosa i naknade za otvaranje novih radnih mjesta – kazao je Janči te podsjetio kako se sustavno gospodari otpadom, završeni su projekti kompostane, sortirnice, reciklažnog dvorišta i preostaje još izgradnja ograde oko samog odlagališta te solarne elektrane za vlastitu potrošnju električne energije.
– U idućoj godini nisu planirana kreditna zaduženja, svi projekti koji su u provedbi imaju osigurana financijska sredstva u ovoj godini – kazao je Janči.
Nakon njegovo pojašnjenja, svoje mišljenje o proračunu očekivano je iznio i oporbeni vijećnik Marko Fucak iz redova SDP-a. Pohvalio je osigurana sredstva za osnivanje medicine rada i sporta u Đurđevcu, uređenje spojne ceste Stjepana Radića s ulicom Ivana Kranjčeva, obnovu vodenice u mjesnom odboru Sveta Ana kao i ulaganja u socijalni segment. Dodatna pojašnjenja tražio je za projekt sanjkališta u Svetoj Ani.
– To se poteže duži niz godina u proračunu, a radi se o većem kapitalnom projektu kojeg bi se možda moglo staviti na razinu države, a ne jednog grada. S obzirom da se klima mijenja i sve je manje snijega, treba se stvarati umjetni snijeg, koristiti topovi, tu je i korištenje električne energije. Puno ima ulaganja u sanjkalište, a onda i u održavanje i amortizaciju projekta. Dajemo lažnu nadu stanovnicima Svete Ane i okolice i Đurđevca – ustvrdio je Fucak, kojeg je isto tako zasmetala stavka sufinanciranja projektne dokumentacije za spojnu cestu Đurđevac s Bjelovarom, koji je u ingerenciji Hrvatskih cesta, odnosno države.
Također, za oporbu je upitna i transparentnost podizanje sredstava za sport koja su se već podigla nedavnim rebalansom proračuna i to za gotovo 100 posto. Dodatno pojašnjenje zatražio je i vezano uz planove za tvrtku Stari grad.
– Postoji stavka gdje se iz gradske blagajne planiraju financirati neke aktivnost za tvrtku Stari grad u iznosu od 241.550 eura. Pa tvrtka bi trebala biti suport gradu i udrugama, a ne da mi iz gradskog proračuna financiramo tvrtke koje imaju branšu kojom se bave – kazao je Fucak.
Nejasnoće su se za njega pojavile i oko ulaganja u Obrtnički dom u kojeg se ulagalo prije i nakon požara, a sad se opet ulaže 90 tisuća eura. Pohvalio je, s druge strane, ulaganja u socijalu, no na koncu kazao kako neće podržati proračun zbog svega spomenutog, ali i problema oko gradnje komunalne infrastrukture u gradu.
Gradonačelnik Janči imao je spremne odgovore na sve Fucakove primjedbe. Po pitanju sanjkališta objasnio je da se projekt ne bazira isključivo na zimskom periodu i snijegu nego tubama i spuštanju u ljetnom periodu. Projekt je spreman i čeka novu prijavu, jer su prijašnji pokušaji završili neuspješno.
Po pitanju sredstava za izgradnju projektne dokumentacije brze ceste Bjelovar-Đurđevac Janči je kazao da grad često sufinancira izradu projektne dokumentacije za projekte koji nisu u direktnoj ingerenciji grada.
– Na taj način potičemo aktivnost kod ovog drugog tijela koje je nadležno za projekt. Bili smo na sastanku u HC, rekli da smo spremni sufinancirati, jer ne postoji projekt u Đurđevcu za koji je izrađena dokumentacija, a nije realiziran, ovo je prvi preduvjet i to smo spremni platiti – kazao je prvi čovjek Đurđevca i dodao da se sredstva za sport troše transparentno.
– Jedino naša Zajednica sportova ima pravilnik gdje je točno određeno na koji način raspoređuju sredstva, pokrivaju se klubovima svi nužni troškovi za funkcioniranje kluba, razne kotizacije za natjecanja, rad trenera u skladu s plaćom učitelja u školi, s tom satnicom. Imamo organiziran prijevoz, naši roditelji ne voze u autima svoju i tuđu djecu, tako poboljšavamo njihovi sigurnost i mnogi mogu od nas učiti na koji način se to radi – pojasnio je Janči.
Po pitanju tvrtke Stari Grad Janči je kazao kako preko te tvrtke grad često investira u razne segmente, no riječ je isključivo o materijalnim ulaganjima. Ove godine predviđeno je da Stari Grad s komunalnim tvrtkama sudjeluje u projektu gradnje nove poslovno-upravne zgrade blizu gradske tržnice, a drugi dio koji će se sufinancirati je izgradnja solarnih elektrana na lokacijama i objektima u kojima tvrtka posluje, kako bi u budućnosti jednostavnije pokrili troškove električne energije.
Obrtnički dom obnovljen je nakon požara, a u rekonstrukciji je napravljen zanimljiv prostor u potkrovlju koji se proteže preko cijele zgrade.
– Želja nam je da se u tom prostoru napravi zavičajni muzej, u pripremi je projektna dokumentacija, znamo i na koji način ćemo prijavljivati. Bit će to prostor za sve one zbirke koje nemaju svoj prostor, a imaju svoju vrijednost i u povijesnoj tradiciji i našoj baštini – kazao je na kraju Janči.
Proračun je na kraju izglasan, a nisu ga podržala dva SDP-ova vijećnika.