Obilna kiša, kao i nesvakidašnji pljuskovi zadali su velike probleme mještanima đurđevačkog prigradskog naselja Suha Katalena. Kišnica je preplavila glavnu cestu u naselju koja je u nedjelju navečer bila i zatvorena za promet na tri sata jer je doslovno izgledala poput plićeg bazena.
Dobrovoljno vatrogasno društvo Suha Katalena odmah je na noge diglo sve raspoložive snage i pobrinulo se da kanali za odvodnju postanu „prohodni“ kako bi se kišnica „povukla“ s ceste. I jučer, u ponedjeljak vatrogasci su imali pune ruke posla jer su „ispirali“ zemlju koju je kišnica nanijela na cestu.
-Dosta nam je toga da prilikom svake obilnije kiše imamo ovakvu situaciju. Hrvatske vode ne održavaju kanal koji je u njihovoj nadležnosti. On se ne kosi redovito i sad imamo to što imamo. I Županijska uprava za ceste ne odražava grabe uz cestu pa je i to razlog poplava – ističe Nedeljko Kovačević, predsjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Suha Katalena.
Josip Fuček, šef đurđevačke ispostave Hrvatskih voda ističe kako se u košnju kanala krenulo od 15. svibnja i kako je obuhvatno područje veliko i do Suhe Katalene se još nije stiglo.
-Kao i svake godine košnja na području koje je u našoj nadležnosti predviđena je dvaput tijekom sezone vegetacije. Ovo su sad pale enormne količine kiše pa tu ni uređeni kanal ne bi pomogao jer jednostavno se protiv takve nepogode ne može boriti – ističe Josip Fuček.
Dragutin Guzalić, ravnatelj Županijske uprave za ceste, pak, ističe kako problem sigurno nisu stvorile grabe.
-Grabe se namijenjene za odvodnju s ceste, a ne s okolnih brjegova. Imali smo poplavljene i državne ceste jer ovakve pljuskove kakvi su bili u nedjelju nijedan sustav odvodnje ne može podnijeti. I u gradovima i selima kanalizacije nisu mogle prihvatiti takvu količinu vode. Pitam se zašto onda nitko ne proziva Boga zbog obilne kiše jer je vrijeme nešto na što mi ne možemo utjecati – naglašava Dragutin Guzalić.
Košnja graba uz cestu, dodaje on, financira se iz istog izvora kao i asfaltiranje cesta i predviđena je dvaput godišnje.
-Građani moraju shvatiti da su naši prihodi namijenjeni i za asfaltiranje i za košnju te da pritom asfaltiranje ima prioritet. Košnja graba dvaput tijekom sezone vegetacije je dovoljna za protočnost kišnice s ceste. Mi ne možemo utjecati na to što se kišnica i s okolnih poljoprivrednih zemljišta i brjegova slijeva u te grabe i prilikom obilnijih oborina preplavljuje ceste. Protiv prirode se ne možemo boriti – zaključio je Dragutin Guzalić.