Završna konferencija za javnost i medije, održana u Kozmološkom centru u Križevcima, označila je završetak dvogodišnjeg projekta SPARK – Sinergija prirodoslovaca, astronoma, računaraca Križevaca.
U samo dvije godine kroz projekt je provedeno gotovo 300 aktivnosti kroz 28 programa kroz koje je prošlo oko 1500 polaznika, svih dobnih skupina, iz Križevaca i okolnih mjesta, koji su slušali razna predavanja, sudjelovali na radionicama, išli u posjete na Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.
No, nisu “samo učili”, teleskopima su promatrali noćno nebo i nebeske fenomene. Organizirane su i večeri znanosti, umjetnosti i tehnologije na kojima su gosti, stručnjaci, umjetnici i znanstvenici, u neformalnom okruženju građanima približili područja svog djelovanja.
Članovi organizacija civilnog društva uključenih u projekt prošli su pak desetke internih radionica i predavanja te su posjetili druge zvjezdarnice u Hrvatskoj, od Zagreba i Rijeke, preko Višnjana i Korenice pa sve do Zvjezdanoga sela Mosor, Makarske i Hvara. Uz to, Andrej Dundović i Petar Pavlović, znanstvenici angažirani na provedbi projekta, posjetili su poznata europska sveučilišta i znanstvene institute, a jedna od adresa bio je i Pariški opservatorij – najveća francuska institucija za astronomiju i astrofiziku, a koja je jedna od najpoznatijih i najstarijih takve vrste u svijetu.
Ipak, centralni rezultat ovog projekta je svakako križevačka zvjezdarnica, novo 13 metarsko zdanje, izrađeno u sklopu Kozmološkog centra, najnovija je i jedna od rijetkih zvjezdarnica u Hrvatskoj koju krasi 40 centimetarski teleskop vrste Ritchey Chrétien, iste vrste kao i poznati svemirski teleskop Hubble. Teleskop je zaštićen pet i pol metarskom kupolom koja je proizvod domaćih ruku.
Zvjezdarnicu je u prva dva mjeseca nakon otvorenja, koje je bilo 20. travnja ove godine, posjetilo preko dvije i pol tisuće posjetitelja, a pobudila je veliki interes javnosti i medija na nacionalnoj razini, a i šire.
Križevačka zvjezdarnica potaknula je i druge gradove u Hrvatskoj da planiraju slične projekte. Nova zvjezdarnica, osim atraktivnog odredišta za turiste i učenike, omogućit će u suradnji s prirodoslovnim i tehničkim fakultetima, studentima praksu i rad na istraživačkim projektima.
Osvrćući se na rezultate projekta na završnoj konferenciji voditelj projekta, Andrej Dundović, u kontekstu velike popularnosti zvjezdarnice komentirao je da zgrada nije bila dovoljna motivacija da se ovo realizira.
– Zgrada je posljedica, dok je motivacija bila viša, ona da ljudima približimo interes za svemirom i približimo im kako znanost funkcionira, mi ne mislimo stati i mislimo nastaviti s ovakvim radom te pojačati znanstveni rad – rekao je Dundović.
Svima se obratio i Ratko Matić, ispred Astronomskog društva Perzeidi.
– Mlade generacije koje sada u 21. stoljeću žive, mogu konačno reći – zvjezdarnica, to je normalna stvar, nije to nešto nedohvatljivo, nije to više što postoji samo na Havajima i čileanskim pustinjama. Trebamo mlade snage koje bi nam se priključile i koje bismo osposobili u radu na zvjezdarnici – kazao je Ratko Matić.
Na konferenciji su se svima obratili i ravnateljica Gradske knjižnice Marjana Janeš-Žulj, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Križevci, Željka Šunjić, ispred Zaklade Volim Križevce, predsjednica zakladne uprave Ivana Dubravec te doc. dr. sc. Tomislav Jagušt kao predstavnik FER-a.
Za sam kraj, svim sudionicima obratio se i gradonačelnik Grada Križevaca, Mario Rajn.
– Rezultati ovog projekta su tek ono što ćemo gledati u narednim desetljećima – niz polaznika, u godinama koje dolaze, upravo potaknuti ovim interesom, gradit će svoje daljnje akademske karijere, i profesionalna usmjeravanja, a ja mogu samo istaknuti želju i nadu da će dio toga vratiti Gradu kao što ste to vratili vi – zaključio je Rajn.
Spomenimo na kraju, projekt je provodila udruga P.O.I.N.T. s partnerima: Astronomskim društvom Perzeidi, Pučkim otvorenim učilištem Križevci, Gradskom knjižnicom „Franjo Marković” Križevci, Zakladom za lokalni razvoj i solidarnost „Volim Križevce”, Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu te Gradom Križevcima.
Trajao je dvije godine i ukupna vrijednost mu je 385.902,17 EUR, odnosno 2.907.579,89 kuna.