Rezultati pokazuju da kontinentalne županije bilježe najveći pad prosječnih cijena nekretnina u odnosu na isti period prošle godine, a ujedno su i županije s najnižim cijenama nekretnina općenito.
Prema novom istraživanju Njuškala, provedenom na uzorku od 154.000 nekretnina oglašenih u prosincu 2015. godine, cijene nekretnina u Hrvatskoj pokazuju blagi pad od jedan posto u odnosu na isti mjesec 2014. godine.
Najnoviji dobiveni podaci uspoređeni s cijenama u prosincu 2011. godine, pokazuju njihov pad za 4 posto.
Rezultati pokazuju da kontinentalne županije bilježe najveći pad prosječnih cijena nekretnina u odnosu na isti period prošle godine, a ujedno su i županije s najnižim cijenama nekretnina općenito.
U Koprivničko-križevačkoj županiji u prosincu 2014. godine prosječna cijena metra kvadratnog nekretnine iznosila je 606 eura, dok je u istom mjesecu prošle godine iznosila 610 eura.
Isto tako, u prosincu 2015. godine u Koprivničko-križevačkoj županiji prosječna cijena prodaje kuća bila je 509 eura po metru kvadratnom, dok je za stanove prosječna prodajna cijena iznosila 944 eura po metru kvadratnom.
S druge strane, u koprivničkoj agenciji za promet nekretninama, kažu da su na području Koprivnice cijene u konstantnom padu.
– Potražnja uvijek postoji, njen trend raste. Interes za kuće i stanove je podjednak, ali uvelike ovisi o mogućnostima tražitelja nekretnine. Pritom je važno istaknuti da je lakše prikupiti novac za stan – istaknula je Katica Miler-Matulin, vlasnica BIT agencije za promet nekretninama.
S druge strane, kaže da postoji interes za kuće, ali njihova cijena uvelike varira ovisno o lokaciji, starosti kuće i njenoj veličini.
– Primijetili smo da ima značajan porast za potrebama preseljenja pa tako ljudi često prodaju kuće kako bi preselili u stan. Imali smo i dosta slučajeva da dolaze i Zagreba i okolnih područja kako bi kupili nekretninu u Koprivnici – dodala je i objasnila kako kupci nikada ne kupuju na prvu već si uzimaju vrijeme da odluče.
Prema podacima dobivenima istraživanjem koje je proveo Njuškalo, većina županija na godišnjoj razini pokazuje pad u prosječnim cijenama kvadrata nekretnina, a najizraženiji je u kontinentalnom dijelu Hrvatske i to u Virovitičko-podravskoj, Brodsko-posavskoj, Osječko-baranjskoj, Međimurskoj, Krapinsko-zagorskoj i Zagrebačkoj županiji.
Kao i u mjesecima ranije pa tako i u prosincu, najveći rast prosječnih cijena kvadrata bilježi Ličko – senjska županija od četiri posto zbog rasta cijena kvadrata u priobalju te županije.