Jedan od učestalih problema s kojima se vozači susreću u jesenski dio godine su zamagljena stakla.
Zašto se magle prozori?
To je fizički fenomen koji se naziva kondenzacija. Djeluje na sljedeći način: vodena para koja sadrži topli zrak iznutra se hladi kada dodirne površinu koja je na nižoj temperaturi i prelazi u tekuće stanje u obliku mikrokapljica.
Jednostavnije rečeno, kondenzacija se stvara na staklima automobila zbog temperature i vlage u zraku. U stvarnosti, to nije ništa više od temperaturne razlike između unutarnje i vanjske strane automobila.
Najbolji način da spriječite pojavu kondenzacije na staklima automobila je održavanje ravnoteže između unutarnje i vanjske temperature.
U nastavku saznajte trikove kako spriječiti zamagljena stakla.
Održavanje prozora čistima pomaže u sprječavanju stvaranja magle na njima. Stoga je potrebno često čistiti prozore. Osim toga, brisače vjetrobrana treba redovito provjeravati kako biste bili sigurni da rade optimalno. To će pomoći u uklanjanju kondenzacije s vanjske strane vozila.
Najčešći način za odmagljivanje prozora je korištenje sustava cirkulacije zraka za uklanjanje kondenzacije. Trebali biste uključiti klima uređaj i postaviti usmjerivače prema zamagljenim prozorima, kao što su bočna stakla.
Za prednje staklo mnogi modeli imaju tipku koja ispušta zrak samo kroz donji dio stakla. Za stražnji dio također postoji posebna tipka koja aktivira grijanje stražnjeg stakla. Idealno je početi s hladnim zrakom pa snižavati temperaturu i na kraju koristiti grijanje.
Ako u automobilu nema zraka, najklasičnije rješenje je spustiti prozore i tako omogućiti strujanju zraka da uđe u kabinu, da se unutarnja temperatura izjednači s vanjskom i da se stakla počnu odmagljivati, piše Jutarnji list.