Projekt Rekonstrukcije postojećeg i izgradnja drugog kolosijeka na dionici Križevci – Koprivnica – državna granica u punom je jeku. Paralelno uz izgradnju pruge, gradi se i nastavak brze ceste, dionica od Križevci do Kloštra Vojakovačkog.
Iako je lijepo čuti da se nakon dugo godina zanemarivanja ovog kraja, napokon nešto radi na prometnoj infrastrukturi, nije sve tako dobro i idealno kao što izgleda, a na to nas je upozorio Borislav Pljevaljčić iz Majurca, naselja u sastavu Grada Križevaca.
“Cijela kuća se trese”
Pljevaljčić ističe kako u kući živi od svojeg rođenja. U neposrednoj blizini njegove kuće, nalazi se pruga koja povezuje Koprivnicu i Križevce. Naglašava kako je tijekom godina naučio živjeti pokraj pruge te kako ona nikad nije bila problem.
– Stari kolosijek postoji još od Austro-Ugarske, ako smo osjetili jednom u dvije, tri godine da se kuća malo zatresla. I to je bilo zanemarivo. Otkako su pustili novi kolosijek u promet prilikom prolaska teretnog vlaka, cijela se kuća trese. To se samo događa kada prolazi teretni vlak, kad prolazi putnički vlak, onda ne osjetimo. To se osjeti kao da je potres – govori.
Dodaje kako cijele noći ne mogu spavati zbog prolaska teretnih vlakova.
– Najbolje to osjetimo u krevetu. Kada ležiš u krevetu, osjećaš kao se cijeli krevet ljulja – pojašnjava.
Pljevaljčić nam je kazao kako je poslao nebrojeno puno mailova u kojima ukazuje na svoj problem. Tvrtki Cengiz poslao je mail, na koji su mu odgovorili da to nije do njih i da oni nisu nadležni.
– Odgovorili su mi kako su radili po projektu, da su njihovi inženjeri odradili sve po pravilima struke te da se obratim HŽ-u. Dali su mi kontakte iz HŽ Infrastrukture kojima sam poslao mailove. Povratno su mi se oba dva kontakta javili kojima sam poslao. Na kraju me kontaktirao jedan mladi inženjer koji je došao kod nas. Pokazali smo mu pukotine koje su nastale, na kući. On je rekao da je to prekrečeno. Jer u potresu je kuća pretrpjela lagana oštećenja, ali to kako je nastalo, tako je i ostalo. Otkad je drugi kolosijek pušten u promet, svakim danom nove pukotine nastaju i stare se šire – pojašnjava.
Dodaje kako je inženjer odbio priznati da pukotine imaju veze s novom prugom.
– To je nova pruga, to mora biti dobro. Saznao sam da je bilo i slučaja u Malom Pogancu, Lepavini, Sokolovcu, ali to su nastala oštećenja dok su kopali i dok su radili oko pruge. Pitao me jesmo li imali i mi takvih oštećenja, rekao sam mu kad se radila pruga da je sve bilo u redu. Na to mi je odgovorio da kako nismo imali i konstantno me pokušavao uvjeriti da se to dogodilo onda. Odbijao je uzeti u obzir da se kuća trese – rekao je.
Pljevaljčić dodaje kako je pojasnio inženjeru da bi se trebalo napraviti ispitivanja vibracija u trenutku kada prolazi teretni vlak.
– Pronašao sam u zakonu da ima određeno koliko smiju biti vibracije. Inženjer mi je kazao kako postoje instrumenti te je rekao da će to prenijeti nadležnima. Od toga je prošlo oko mjesec dana i još uvijek nismo dobili nikakav odgovor. Prije par dana opet sam poslao mail sa zamolbom da mi pošalju rezultate mjerenja, jer su morali raditi mjerenja prije puštanja u pogon kolosijeka. Nisam dobio odgovor. Razumijem da su ljudi možda na godišnjem i da još nisam dobio taj mail, ali ne razumijem kako nisam dobio odgovor na mail koji sam poslao još prije mjesec dana – pojasnio je.
Pukotine neprestano nastaju
U međuvremenu je Pljevaljčić dobio mail u kojem je istaknuto isto što su i redakciji ePodravine odgovorili (op.a.) Kazao je kako je cijeloj obitelji još u sjećanju potres.
– Trese se cijela kuća. Trese se 20 puta na dan, no što ako dođe potres, mislit ćemo da ide vlak, nećemo izaći i sve će nas ubiti. Jednom sam zaspao na posao, treslo je cijelu noć. Nisam mogao spavati i na kraju sam ujutro prespavao alarm za posao. Što će oni napraviti, ja ne znam. Svjestan sam da smo mi kao obitelj i ova kuća nula u usporedbi s ovim projektom, ali nije naš problem nevažan – rekao je.
Otkako je bio inženjer kod njega, još je jako puno pukotina nastalo, rekao nam je.
– Tko zna što je sve nakon potresa nastalo u tlu. Kada su radili prugu, nisam vidio da su oni napravili analizu tla, jer tko zna što je na nekoliko metara ispod nas. Ove sam godine htio ići u rekonstrukciju kuće i sve je to počelo. Pukotine se otvaraju po kući i sad ne znam što da radim – kazao je.
Zaključio je kako ne može ni prodati kuću, jer ne može nekome prešutjeti takvu stvar, a neće ju moći ni prodati upravo zbog tih problema.
HŽ: Ne vidimo poveznicu između pruge i pukotina
O navedenom problemu uputili smo upit HŽ Infrastrukturi, a čiji odgovor prenosimo u cijelosti:
Poštovani, dobili smo jednu pritužbu na temu podrhtavanja tla stanovnika Majurca koji žive u blizini željezničke pruge. Dana 16. srpnja 2024. član tima projekta „Rekonstrukcija postojećeg i izgradnja drugog kolosijeka na dionici Križevci – Koprivnica – državna granica“ je, po dogovoru i uz prisustvo vlasnika, obišao obiteljsku kuću i utvrdio da ne može pronaći poveznicu između nastalih oštećenja na zidovima i željezničkog projekta. Spomenuta kuća nalazi se gotovo 50 metara od pruge, a između pruge i kuće nalazi se i državna cesta preko koje prolazi znatan broj tegljača i šlepera. Dodatno smo uputili upit i nadzornim inženjerima na projektu koji su jednako tako odgovorili da ne mogu pronaći poveznicu između nastanka pukotina i puštanja prometa po novom kolosijeku, koji je i udaljeniji od spomenute kuće nego što je postojeći kolosijek.
Svi radovi su izvedeni i izvode se prema projektu, a novi je kolosijek znatno kvalitetniji od postojećega. Razumijemo zabrinutost lokalnog stanovništva, ali ne vidimo poveznicu između puštanja u promet postojećeg, kao niti budućeg drugog kolosijeka i pojave vibracija, odnosno pukotina na obližnjem objektu. Do sada nismo dobili niti jednu pritužbu stanovnika na području projekta kojim prolazi pruga duga više od 42 kilometra, čak niti onih koji žive znatno bliže kolosijecima – zaključili su.