Narezani kruh u plastičnim prozirnim pakiranjima vrlo je praktičan. Ne treba ga rezati, pogodan je za mazanje namaza, izradu sendviča, a čini se da i nekako traje duže. No, je li to baš tako? Kako piše agroklub.hr takav kruh često sadrži konzervanse i aditive koji mu produljuju rok trajanja, a čuvanje u plastičnim vrećicama može dovesti do sporijeg sušenja.
Nataša Hulak s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, otkriva za portal foodfacts.news da se smatra da nakon pečenja nema aktivnih endospora plijesni, od kojih su to najčešće Aspergillus i Penicillium (bijela i zelena plijesan) te se bilo koja pojava kvarenja izazvana njima može pripisati rukovanju i procesiranju prilikom pakiranja u vrećice. Kratkoročno, dodaje, ovo je učinkovito u održavanju kruha mekim, ali na kraju može potaknuti rast plijesni jer se čuvanjem u vrećicama sprječava cirkulacija zraka i stvara se povećano vlažno okruženje koje pogoduje njihovom rastu.
Narezani kruh u tosteru?
– Takav proizvod je u svom sastavu idealan medij za rast plijesni, kvasaca i bakterija, a čimbenici poput vlage, temperature i kiselosti (pH) pridonose kvarenju pakiranog kruha ukoliko odstupaju od preporučenih vrijednosti, tvrdi ona i dodaje kako kruh, ukoliko je bez konzervansa, trebao bi se konzumirati unutar pet dana.
Kako bismo, preporučuje, smanjili rizik pojave plijesni svakako bi ga, navode, valjalo pohraniti u hladnjaku na temperaturi do 8 ⁰C, posebno u ljetnim mjesecima. Zagrijavanje rezanog kruha u tosteru ili mikrovalnim pećnicama pomaže inaktivaciji spora.
“Na kraju možemo zaključiti da rezani kruh u plastičnoj vrećici možete nastaviti kupovati, ali uz oprez koliko dugo i gdje ga skladištite.”, dodaju s portala agroklub.