Kvalitetna briga oko povrća daje rezultate. Jedna od povrnih kultura koje se pretežno uzgajaju tijekom zime i rano proljeće je i mladi luk!
Stručnjaci navode kako se sadi u dobro pripremljenu zemlju mrvičasto-praškaste strukture veličine čestica od 0,5 do 5 milimetara. Priprema tla je bitna, kažu na portalu agroklub.hr. I to iz dva razloga: da omogući lakšu sadnju te da herbicid ostvari što bolje djelovanje.
Gredice moraju imati razmak od 15-ak centimetara. Razmak između redova treba biti do 4 centimetra. Navodnjavanje ide u tri puta s manjim normama. Par dana nakon navodnjavanja treba štititi herbicidom (pendimetalin ili s-metolaklor) protiv širokolisnih i uskolisnih korova. Može se štititi i prirodno malčiranjem, najčešće slamom.
Mladi luk – kad se čupa?
– Sljedeće navodnjavanje treba obaviti kada se za to stvore uvjeti tj. kada zemlja postane suha, i kada vremenske prilike to dozvole – navode na portalu agroklub.hr
Prva prihrana luka vrši se dušičnim gnojivima (KAN ili AN) od 150 do 200 kg/ha i to kada je u fazi tri do četiri lista, a sljedeća 15-ak dana kasnije. Preporučuju i tretman biostimulatorima kako bi se umanjio stres biljke zbog naglih promjena vremena.
Posto je i preventivni tretmani fungicidima na bazi bakra, a u rano proljeće protiv lisne pjegavosti i truleža glavice luka fungicidimas aktivnom materijom.
– Luk se čupa, čisti, pere i pakira kad ima dobro razvijenih šest do 10 listova, odnosno kad je visina biljke oko 50 centimetara – ističu stručnjaci.