-1 C
Koprivnica
Subota, 23. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Štimac: Piškornica posluje u skladu s hrvatskim i europskim zakonima
Š

Ne propustite

Tvrtka Piškornica u svojem poslovanju rukovodi se strategijom gospodarenja otpadom, zakonom o otpadu te planom gospodarenja otpadom i to su zakonski okviri koji su u skladu sa hrvatskim zakonodavstvom i pravnom stečevinom EU, kaže Marijan Štimac, pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo i komunalne djelatnosti te predsjednik Nadzornog odbora Piškornice.

Piškornica je dobila prihvaćenu studiju utjecaja na okoliš, 29. travnja 2011. godine prema odluci od 12. travnja, stručnog povjerenstva Ministarstva prostornog planiranja, zaštite okoliša i graditeljstva, a to je ključan dokument koji potvrđuje opravdanost ovog projekta, primjenu tehnologije kao i način gospodarenja otpadom na prostoru 4 županije koje su partneri u projektu. Štimac napominje kako je cijeli projekt zapravo uređen planom gospodarenja otpadom, a gospodarenje otpadom odvijat će se kroz lokalna komunalna poduzeća te Regionalni centar sjeverozapadne hrvatske za gospodarenje otpadom.

Komunalna poduzeća trebala bi sakupljati otpad, izdvajati sekundarne sirovine u svojim reciklažnim dvorištima te ih prodavati na tržištu, a ostatak komunalnog otpada voziti na pretovarne stanice. Pretovarne stanice sastavni su dio projekta regionalnog centra, od kud će otpad specijalnim vozilima biti dostavljan na Piškorinicu. Onaj dio opada koji se ne iskoristi na Piškornici i ne pretvori u korisnu energiju, odvajat će se u posebne spremnike, tzv. bioreaktorska odlagališta, u kojima će se pod kontroliranim uvjetima pretvarati u bioplin. Bioplin će biti namijenjen za proizvodnju topline ili električne energije, a jedno bioplinsko postrojenje imalo bi oko 300 kilovata. Projektom je planirano 6 takvih reaktorskih odlagališta, a energija bi se prodavala Hrvatskoj elektropirvredi.

 

Cijeli projekt zbrinjavanja komunalnog otpada zahtjeva veća ulaganja, zbog ekoloških zakona koji moraju biti u skladu s europskim. Što se tiče čistoće voda u sastavu projekta Piškornica su pročistač procesnih tehnoloških otpadnih i oborinskih voda. Krajnji ostatni otpad će biti zbrinut putem kazeta, a zbrinjavat će se vodonepropusnim materijalima kako ne bi onečistio podzemne vode. Kontrole zraka će biti stalne , a napravit će se i mjerna stranica za kontrolu zraka. Svi ti podaci bit će poznati javnosti.

Kako bi se objedinio prostor od 43 hektara međužupanijskog odlagališta, 2 hektara gradskog odlagališta otpada, gradskog komunalnog poduzeća Komunalac, koje nije pristalo na dobrovoljnu prodaju, bit će izvlašteno s obzirom da se radi o projektu od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, najavljuje Marijan Štimac. (ZK-Glas Podravine)

Zvonimir MršićGodišnja komunalna naknada četiri puta veća od vrijednosti zemljišta?

Ponudu poduzeća Piškornica d.o.o. da za 700.000 kuna otkupi dio zemljišta odlagališta otpada u koje je Grad Koprivnica dosad uložio oko 60 milijuna gradskih kuna, u Gradu nisu dočekali s odobravanjem.

– Odnos Državne uprave prema Koprivnici vidi se u tome što nam za Piškornicu, za koju svake godine plaćamo 2,5 milijuna kuna samo na ime komunalne naknade, sada nude tek 700.000 kuna. Pokažite mi gdje je u svijetu komunalna naknada četiri puta veća od vrijednosti zemljišta za koje tu naknadu plaćate! Ukoliko je cijena takva, onda Grad Koprivnica nudi dvostruko više za sav okolni teren, rekao je koprivnički gradonačelnik Zvonimir Mršić u emisiji Radija Glas Podravine.

Zbog novonastalih okolnosti i odnosa između spomenutog poduzeća i Grada Koprivnice, u ponedjeljak, 30. svibnja sastat će se Gradsko vijeće, na koje će biti pozvani ravnatelj Javne ustanove za gospodarenje otpadom, ali i predsjednik Upravnog vijeća, čiju funkciju obnaša župan Darko Koren.

– Pročelnike koji povremeno nešto kažu, na ovu sjednicu nećemo zvati. Osim što rade u Županiji, u “debelom” su sukobu interesa. Naime, jedni te isti ljudi u jednom se trenutku postavljaju kao drugostupanjsko tijelo prema nekim rješenjima Grada Koprivnice, drugi put daju mišljenje o izvlaštenjima, a treći put su predsjednici Nadzornih odbora, naglasio je Mršić te rekao kako u tim tijelima vrlo ozbiljno treba napraviti reda. (GG-Glas Podravine)

Izvor: Glas Podravine

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Najbolji od najboljih

Hrvatska sahara – Podravina adventure u velikom finalu izbora najboljih turističkih proizvoda

Proglašenje i dodjela nagrada u hrvatskom turizmu upravo se privodi kraju u sklopu Dana hrvatskog turizma u Opatiji, u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×