Usporedimo li ožujak ove i prošle godine, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u prosjeku su više za 10,7 posto, dok su u odnosu na veljaču 2023. u prosjeku više za 0,9 posto. Ovaj podatak objavio je Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske.
Promatrano prema glavnim skupinama, na godišnjoj razini najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama Hrana i bezalkoholna pića te Restorani i hoteli. U svakoj od dvije navedene skupine zabilježen je porast od 17,4 posto.
Veliki porast cijene bilježe i skupine Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, za čak 14,1 posto, Pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva za 12,9 posto, kao i Razna dobra i usluge u kojoj je cijena porasla za 11 posto.
Poskupljenje je vidljivo i u skupini Odjeća i obuća i to za 9,4 posto. Poskupjele su i usluge, aktivnosti odnosno predmeti koji spadaju u skupinu Rekreacija i kulturu za osam posto, kao i skupine Zdravlje za šest posto te Alkoholna pića i duhan, za 4,9 posto.
Ako gledamo poskupljena na mjesečnoj razini, i to u odnosu na veljaču 2023. godine, najviše su porasle cijene odjeće i obuće i to za 10,4 posto, a slijedi ih skupina u kojoj se nalazi hrana i piće i gdje je zabilježeno poskupljenje od 1,3 posto.
U tablici možete pogledati kakvi su mjesečni indeksi poskupljenja po skupinama, a u odnosu na veljaču 2023. godine.
Spomenimo na kraju, reprezentativnu košaricu za praćenje potrošačkih cijena čini oko 900 proizvoda, a svakog mjeseca prikupi se oko 38.000 cijena na unaprijed definiranim prodajnim mjestima.
– Obuhvaćena su sva dobra i usluge koje kupuje referentno stanovništvo radi finalne potrošnje. Nisu obuhvaćeni imputirana stambena renta, izdaci za igre na sreću i usluge životnog osiguranja, a snimanje cijena za većinu dobara i usluga iz košarice provode se na devet lokacija. Radi se o gradovima Zagreb, Slavonski Brod, Osijek, Sisak, Rijeka, Pula, Split, Dubrovnik i Varaždin – napisali su na službenoj stranici Zavoda.