Jaja su jedan od najosnovnijih i najrasprostranjenijih prehrambenih proizvoda diljem svijeta, a uskoro će se naći i na blagdanskom stolu – bilo kao obična kuhana, pisanice, u francuskoj salati, kolačima ili kakvoj drugoj deliciji.
Iako nam se čini higijenski ispravno, pranje jaja može povećati rizik od kontaminacije i smanjiti njihovu sigurnost i kvalitetu. Vanjska ljuska sadrži poroznu membranu koja ih štiti od bakterija i drugih mikroorganizama.
Prema pisanju Agrokluba, pranje može narušiti ovu zaštitu i omogućiti bakterijama prodiranje kroz ljusku, što može dovesti do kontaminacije, gubitka vlage i smanjenja kvalitete jajeta.
7 savjeta za čišća jaja
Zato je najbolje spriječiti da dođe do zaprljanja izmetom i drugom nečistoćom koja, ako se nađe na jajetu, može i odbiti kupce. Evo sedam savjeta:
- Redovito čistite gnijezda kako biste uklonili prljavštinu i izmet. Čista gnijezda smanjuju rizik od prljavih jaja
- U gnijezdima koristite materijale poput slame, sijena i piljevine
- Kokama osigurajte i kutiju s pijeskom za “kupanje na suho”, u kojoj će se čistiti od grinja, ali i druge prljavštine
- Osigurajte im dovoljno prostora u kokošinjcu kako biste izbjegli prenatrpanost i stres životinja. Po ptici je potrebno tri kvadratna metra, a potrebno je najmanje jedno gnijezdo veličine jednog kvadrata na sedam kokoši
- Hranite kokoši uravnoteženom, kvalitetnom hranom kako biste osigurali da jaja imaju čvrstu ljusku i manje šanse da se prljaju
- Redovito sakupljajte jaja, ubrzo nakon što ih kokoši snesu, da što kraće vrijeme stoje u gnijezdu gdje su izložena prljavštini
- Redovito provjeravajte zdravlje peradi kako biste spriječili bolesti koje mogu utjecati na kvalitetu jaja
Što sa zaprljanima?
U slučaju da dođe do zaprljanja ljuske jaja, najbolje ih je obrisati suhim ubrusom ili kratko oprati pod mlazom vode, ali neposredno prije upotrebe.
Ako i kada kupite malo zaprljana jaja, budite bez brige, samo ih pospremite u hladnjak i dobro termički obradite prije upotrebe, piše Agroklub.