Nedostatak liječnika velika je boljka zdravstvenog sustava, a posebno teška kada je riječ o najmlađima koji bi trebali imati najbolju zdravstvenu skrb.
S krajem prošle godine, Đurđevac je ponovo ostao bez pedijatra jer je dr. Vladimir Franković, inače iz Karlovca, otišao u mirovinu, a iz koprivničkog Doma zdravlja, nakon godinu dana otišla je dr. Miljenka Crnčić Orlić, te je 1000 malenih izgubilo liječnika.
Zamjene umjesto stalnog pedijatra
Ona je stigla iz Pule i iskoristila poticaj Grada Koprivnice u godišnjem iznosu od 13.300 eura, kao i 500 eura mjesečne pomoći za najam stana.
Nakon samo godinu dana, lani u listopadu, otišla je iz privatnih razloga. Financije nisu bile nikakav problem jer poticaj bi mogla iskoristiti i ove godine.
Oboje su bili omiljeni liječnici, a dr. Franković je glasovima pacijenata dobio i titulu najdoktora.
– U Đurđevac na zamjenu dolaze liječnici iz Koprivnice i Bjelovara, dok umjesto pedijatrice u Koprivnici dolazi naša domska pedijatrica iz Križevaca, liječnici iz Čakovečke bolnice s kojima imamo dobru suradnju, te iz Bjelovara – rekla nam je Mirjana Hanžeković, ravnateljica Doma zdravlja.
Nude se specijalizacije
Napomenule je kako su svjesni problema te da u cijeloj Hrvatskoj kronično nedostaju pedijatri.
– Intenzivno radimo na tome i mislimo o mjerama da sva djeca imaju svojeg stalnog pedijatra. Trenutno imamo dvoje pedijatara na specijalizaciji, a nudit ćemo još tri u skorije vrijeme, tako da će se liječnici moći prijaviti – ističe ona.
Gradovi daju financijske poticaje
U međuvremenu, Koprivnica i Đurđevac traže liječnike za svoje mališane te sufinanciraju dolazak specijalista pedijatrije s 13.272 eura godišnje.
Koprivnica nudi i mogućnost rješavanja stambenog pitanja, odnosno, financiranje najma stana, dok Đurđevac nudi mogućnost stanovanja u stanu u vlasništvu poslodavca.
Hoće li ove mjere uroditi plodom, pa makar na godinu dana, ostaje za vidjeti.