Potaknuta dugogodišnjim radom posvećenim održivom razvoju zajednice, posebno na području gospodarenja otpadom, i to kroz Udrugu UZOR HR, koprivnička poduzetnica Sonja Hlebar, u suradnji s partnericom Danijelom Glavosek Kovačić, pokrenula je start-up. Krenule su u izradu prve koprivničke računalne igre kojoj je tema gorući, globalni problem – zbrinjavanje otpada.
Uz kreatorice, u razvojnom je timu i troje mladih inovatora, programera. Oni su Martin Kolarić, Ivan Ivanović te Filip Stojić te već mjesec i pol dana pod krovom koprivničkog Poduzetničkog inkubatora intenzivno rade na demo verziji.
Igrica nosi naziv – Adventures of Eco.
– Osim što je zabavna, igrica je i edukativna jer će djeca predškolske i školske dobi učiti o kružnom toku otpada, pravilnom prepoznavanju i razvrstavanju, recikliranju, važnosti zaštite okoliša i individualnoj odgovornosti svakog pojedinca koji svakodnevno taj otpad proizvodi. Kroz moderne i zabavne zadatke, djeca će se, kao heroji koji spašavaju Planet od čudovišta od otpada, upoznati sa svim procesima na području gospodarenja otpadom – objasnila je S. Hlebar.
Igrica je zamišljena tako da bude avanturistička, ali istovremeno i da utječe na razmišljanje i ponašanje djece u stvarnom svijetu, kada je riječ o ekologiji.
– Trenutno se izrađuje demo verzija koja bi trebala biti dovršena krajem veljače. Plan je testirati ju uz pomoć 300-tinjak učenika koji će ju zaigrati. Sastojat će se od više svijetova… Tu je šuma, more, tvornica za reciklažu i odlagalište otpada – objašnjava S. Hlebar.
Ova igrica bit će za djecu i mlade od sedam do 15 godina, no u svakom slučaju, moći će ju zaigrati tko god poželi i voli ovaj način zabave.
– Moći će se igrati na mobitelima, tabletima, ali i računalima. Bit će besplatna. Super napreduje, ide sve po planu. Nije jednostavno kao što se možda na prvu čini jer je tu uključena gaming industrija, edukacija, hijerarhija otpada… – kaže S. Hlebar.
Ideja je nastala još prije pola godine, a podršku u ostvarenju pružio je koprivnički Poduzetnički inkubator.
– Ljudi koji imaju ideju, trebaju i mjesto da je mogu ostvariti. Mi smo tu da ih usmjerimo, da saznaju u kojem smjeru moraju ići, kako pristupiti svakom koraku razvoja. Sugeriramo, savjetujemo, razvijamo tu ideju da bismo na kraju dobili konačni proizvod koji će se isplatiti – kazala je Martina Golčić, direktorica Poduzetničkog inkubatora.
Već na samom početku, ekipa koja uzrađuje ovu igricu, odlučila je testirati prve obrise tako da su ju pokazali koprivničkim osnovnoškolcima. Reakcije su ih iznenadile.
– Očekivali smo da će komunikacija biti poprilično zanimljiva, ali smo se iznenadili koliko su oni iskusni u tom svijetu igara. Imali su puno ideja. Dali su nam zapravo do znanja u kojem smjeru moramo ići. Tek smo u početnoj fazi. Razrađujemo priču, likove… Dali su nam do znanja da žele da igrica bude dinamičina i izazovna – pričaju nam Ivan Ivanović i Martin Kolarić.
I za njih je to veliki izazov, no dobro su se snašli s obzirom na to da i oni sami znaju kako svijet igrica funkcionira i što bi moglo privući željenu publiku, u što većem broju.
– Kao nekadašnji strastveni gejmeri znamo prepoznati što igrica treba imati da bude interesantna. Dobro funkcioniramo kao tim, uvažavamo prijedloge jedni drugih. Svaki ima svoju ulogu i točno zna što mora raditi – kažu nam.
Također, nadaju se pronaći i investitora koji će biti spreman uložiti u daljnji razvoj ove igrice. Zainteresiranih već ima.
Lijepo.