Nakon tematske sjednice Županijske skupštine o Piškornici, na red je danas ista tema došla i na Gradskom vijeću Grada Koprivnice.
Rasprava je trajala tri sata te su vijećnici zaključili da od Osnivača i Uprave Piškornice očekuju pravovremeno izvještavanje koprivničke i šire javnosti o planovima razvoja RCGO-a te objavu podataka vezanih uz kvalitetu podzemnih, otpadnih voda i kvalitete zraka.
Također, da gradonačelnik u što kraćem roku pribavi procjene potreba četiri županije za odvozom otpada i da se dogovori sastanak s nadležnima.
Uz to, da neće podržati projekt izgradnje kogeneracijskog postrojenja. Zaključci su jednoglasno usvojeni.
Na samom početku obratio se Mišel Jakšić, gradonačelnik Koprivnice te pritom istaknuo da najviše ‘bocnu’ ekološke rasprave koje uključuju zdravlje ljudi.
– To može utjecati na samo nas građane, već i na one koji dođu k nama. Unazad 15 godina smo prošli put jedan od partnera, a onda se to raspalo. Vjerujemo u projekt jer mi moramo imati centar da se otpad zbrinjava kako treba te od toga gospodarske koristi. No, jednostavno, zbog budućnosti pojekta i kraja bila je potrebna ova sjednica tako da može svatko od nas postaviti pitanja i nadam se da ćemo nakon ove sjednice izaći pametniji – kazao je Jakšić.
Dodao je da građani moraju znati koliko otpada će se zbrinjavati, iz kojih krajeva će sve dolaziti i kako će odlagalište, na koncu, funkcionirati.
Izrazio je žaljenje što nitko od župana iz Županija partnera nije došao na sjednicu, ali se sjetio i župana Darka Korena te isto tako rekao da je trebao biti prisutan.
Nakon toga za govornicu je stao Mladen Jozinović, direktor Piškornice te se u poprilično opširnom izlaganju osvrnuo na zakonske procedure, financiranja odlagališta, o izgradnji RCGO Piškornica…
– Poslušao sam neke savjete, da ovaj projekt treba ogoliti do kraja i apsolutno ću bilo kakvu informaciju ustupiti ukoliko bude potrebno, bez ustručavanja. Neophodno je izgraditi centar što prije jer je on za četiri županije. No, sve kasni zbog famoznog plana gospodarenja otpadom koji je država donijela. Netko će u ovoj zemlji plaćati velike penale za ta odlagališta otpadom – rekao je Jozinović.
Pohvalio je Koprivnicu što je u pri vrhu primarne selekcije otpada u državi te istaknuo nadu da će se taj centar uskoro više i izgraditi.
Antonio Grgić je istaknuo da ga smeta što se nije otišlo posjetiti odlagalište Piškornicu, baš kao što su Županijski vijećnici učinili.
– Sve stranke su imale prste u projektu koji je zaista izmaknuo kontroli. To je ono na što smo mi nezavisni upozoravali. Načelnik Koprivničkog Ivanca zaslužuje da postane počasti građanin Koprivnice, jer ima velikih zasluga vezano za odlagalište, jer je zaustavio jedan projekt odlukom da Općina neće prodati zemljište Piškornici – kazao je Grgić.
A onda je rasprava kratko krenula u nekom drugom smjeru te se počela svoditi na prepucavanje gradonačelnika Jakšića i nezavisnog vijećnika Grgića.
Potom se za riječ javio Mario Švegović, načelnik Koprivničkog Ivanca te zamolio vijećnike da se zaboravi na boje i stranke te da se misli na budućnost kad se govori o Piškornici.
– Po meni nema potrebe za tim centrom jer je stupila na snagu odredba da se otpad mora odvajati na kućnom pragu. Razumijem gospodina Jozinovića koji hoće opravdati centar, ali možda je imao opravdanje prije 15 godina. Postavljam pitanje, koji je minimum kapaciteta da bi se Piškornica mogla sama financirati. Inertni otpad se direktno doveze na Piškornicu i to je to, imamo tri mjeseca prilagodbe. Opet kažem zato, nema potrebe uopće za izgradnjom RCGO – kazao je načelnik Švegović.
Vijećnika Dragutina Jeđuda je, ukratko, zanimalo što je s kupnjom zemljišta Koprivnički Ivanec i izgradnjom energane.
Za riječ se javila i vijećnica Danijela Glavosek Kovačić te rekla da ju muči nekoliko pitanja. Mislila je na ispitivanja kakvoće podzemne vode te se osvrnula na arsen, kojega je nazvala kraljem otrova te istaknula da je koncentracija previše narasla.
– Podaci su alarmantni i moramo kod Ivanščaka također ispitati kakvoću vode jer je to bitno za sve nas građane. Zanimaju me i kapaciteti ploha na Piškornici jer već smo na četvrtoj. Tražili ste za nju kapacitet od 509.000 tona s tim da bi se godišnje odlagalo oko 139.000 godišnje. To bi značilo da bi se zapunila za tri godine. Što nakon toga? – postavila je pitanje Glavosek Kovačić.
Dodala je da bi se količine godišnje trebale ograničiti na 25.000 tona godišnje jer bi to bilo prihvatljivo s ekološke strane.
Hrvoje Petrić tom je prilikom istaknuo da bi volio da cijela država prijeđe na kružnu ekonomiju, da se odvaja otpad na kućnom pragu i da je to nužnost. Također, predložio je da se sva mjerenja objavljuju na internetskoj stranici odlagališta da bi javnost u svakom trenutku mogla znati kakvo je stanje.
Posebno emotivno bilo je izglaganje vijećnice Anice Desnice koja se prisjetila djetinjstva i odlagališta otpada kad su joj roditelji govorili da tamo ni slučajno ne ide blizu jer smrdi i da je opasno te je izrazila bojazan za zdravlje građana, podrazumijevajući prevelik broj oboljelih od karcinoma.
Nizala su se pitanja vijećnika na koja je Jozinović davao odgovore.
Također, naveo je da će količina otpada ove godine ukupno biti manja nego što je bila prošle godine, jer je cilj da odlagalište bude manje i da se dopuštene količine odlaganja otpad neće pritom ni ispuniti, tome se ne teži.
Dogovoreno je da će na većinu pitanja odgovoriti u pisanom obliku te da će biti podijeljena vijećnicima na idućem Gradskom vijeću. Također, dogovoreno je i da će u vijećnici dogovoriti termin posjete odlagalištu otpada Piškornica.
Na kraju svih za govornicu je još jednom stao gradonačelnik Jakšić koji je rekao da je župan Darko Koren taj koji mora reći koji je njegov krajnji stav oko Piškornice i otpada koji dolazi i dolazit će.
– Župan mora znati da to što živi u Križevcima mu nije olakotna okolnost i da je župan svih nas. Odgovor na pitanja mora dati župan Koren, a ne direktor Mladen Jozinović – zaključio je na kraju burne sjednice gradonačelnik Jakšić.