Krajem 70-ih godina prošlog stoljeća u njujorškim četvrtima Bronxu i Harlemu uz revoluciju hip hopa i rapa nastala je vrsta uličnog plesa popularno nazvanog breakdance.
Atraktivan je to ples koji kombinira korake s kung-fu potezima i gimnastičkim ili atletskim vježbama, a plesači često izvode i improvizirane pokrete.
Breakdance, odnosno B-boying, vrlo brzo prihvaćaju pripadnici supkultura diljem svijeta okupljeni u timove koje nazivaju B-Crews, a sam ples se ubrzo počinje dijeliti u nekoliko podskupina dodavanjem stilova i formi.
Sredinom 2007. godine u Koprivnici je osnovana BBoying udruga koja od prvog dana okuplja entuzijaste i zaljubljenike u BBoying i hip hop. Naziv je dobila po općem nazivu za breakdance, što je ustvari i ispravan naziv za ovu vrstu plesa.
Udruga je trenutno pridružena plesnom studiju Jump Kulturno umjetničkog centra i broji sedam aktivnih članova.
Razgovarali smo s trenerom Lukom Kopričancem, BBoying trenerom koji je u udruzi od 2009. godine, a od 2012. godine trenira mlađe naraštaje.
– Počeo sam još kao osnovnoškolac, te trenutno zbog obaveza na fakultetu i termina treniram samo 2 puta po 2 sata tjedno. Kroz godine sam znao trenirati i češće, a u najaktivnijem razdoblju i do 6 dana tjedno. Naravno, ta vrsta sporta/plesa je fizički vrlo zahtjevna, no uz minimalni trud i redovito treniranje vrlo je lako uhvatiti kondiciju – rekao je Luka.
Nakon što su krajem 90-ih i početkom 2000-ih top listama zavladale grupe poput Bomfunk MC’s-a i Flying Stepsa mnogi mladići i djevojke oformili su svoje skupine u kojima su izučavali vještine BBoyinga.
Glazba na top listama ubrzo se promijenila, a zainteresiranost za ovaj ples iz generacije u generaciju sve je više jenjavala.
– Na svjetskoj razini još uvijek se održavaju mnoga velika natjecanja, a neka od njih i 20 godina za redom. Što se tiče Hrvatske, tu se nažalost osjeti kako današnja djeca sve više vremena provode ispred ekrana, a sve se manje bave sportom. U vrijeme kad sam se najintenzivnije bavio BBoyingom putovao sam gotovo svaki mjesec na neko natjecanje. Danas mogu nabrojati na prste jedne ruke natjecanja koja se u Hrvatskoj dešavaju tijekom godine, a previše natjecanja niti ne ugleda svijetlo dana – objasnio je Luka.
Udruga surađuje s poznatim čakovečkim breakdance klubom Nexus koji je postigao odlične rezultate na Supertalentu.
Trenutna grupa koju čine najmlađi dečki još uvijek nije sudjelovala na natjecanjima, no iza njih su mnogi nastupi na manifestacijama poput Plesodroma.
– Sa starom ekipom sudjelovao sam na mnogim natjecanjima poput Red Bull BC One-a gdje je član naše grupe ušao u osminu finala te je zahvaljujući tome nastupao na kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Natjecali smo se i na drugim veliki natjecanjima poput Pannonian Challenge, Rip the Floor u Osijeku, Tribute to Floor Killah, Ultimative Flashback Battles i International BBoy Games u Zagrebu – dodao je Luka.
Dobne granice za treniranje nema, a u trenutnoj grupi prevladavaju osnovnoškolci. Trenutno su na ljetnoj pauzi, a s treninzima počinju prvog tjedna školske godine svakog utorka i četvrtka od 19 sati. Svi zainteresirani mogu im se javiti u navedenom terminu.
Ove su godine proslavili desetu godišnjicu, a mi im želimo još mnogo uspjeha i nastupa na natjecanjima.