33.5 C
Subota, 27. srpnja 2024.
šahovski klub Ludbreg

FOTO Blitz turnir u Ludbregu privukao čak 36 mladih šahista, najbolji Ivan Martić i Laura Lukinović

U organizaciji Šahovskog kluba Ludbreg održan je drugi, od tri planirana turnira, Blitz za mlade ‘Ludbreg 2022’.

Šahovski turnir je u ‘centar svijeta’ privukao 36 mladih šahista iz Koprivnice, Križevaca, Varaždinskih Toplica, Crikvene, Svetog Ivana Žabnog, Svete Marije, Čakovca, Zagreba, Rovišća i, naravno, Ludbrega.

– Zahvaljujem svima koji su došli i podržali turnir na bilo koji način, roditeljima što su doveli djecu. Nadam se da nosite samo lijepe emocije i sjećanja – izrekao je po završetku predsjednik Šahovskog kluba Ludbreg Silvije Kutle.

Za sve sudionike turnira osigurane su medalje dok su pobjednici Ivan Martić iz Šahovskog kluba Križevci i Laura Lukinović iz Rovišća osvojili medalju, pehar i 200 kuna nagrade.

Najbolji do devet godina su Mihael Horvat i Sofija Kučar
Najbolji do 11 godina: Gašpar Marđetko Žufika i Natalie Osmanagić
Najbolji do 13 godina: Leo Lovreković i Lukinović Leoni
Najbolji do 15 godina: Petar Križanić i Helena Domislović
Najbolji Ludbrežani su Lucijan Gerić i Lara Dolenec

Oni su osvojili medalju, pehar i po 150 kuna nagrade – poklon bon ludbreške pekare Kruna.

Šahovski klub Ludbreg
Pobjednici Ivan Martić i Laura Lukinović // Foto: Šahovski klub Ludbreg

Blitz turnir traje, naime, najduže 10 minuta. Igra se, najčešće, tempom tri plus dvije sekunde ili pet plus tri sekunde.

– Ovo natjecanje je održano sedam plus tri sekunde, jer su u pitanju djeca, pa da ne žure. Blitz turniri se igraju zbog rejtinga – skupljaju se bodovi i napreduje na jedinstvenoj šahovskoj tablici koja govori tko je bolji igrač – pojasnio je Kutle.

Najbolja Ludbrežanka u šahu Lara Dolenec // Foto: Šahovski klub Ludbreg

Najmlađa natjecateljica na turniru bila je Nora Ljaljić, šestogodišnja šahistica iz Križevaca, koja je krajem lipnja u Trogiru na Prvenstvu Hrvatske u šahu za kadete i kadetkinje, u kategoriji do sedam godina, osvojila prvo mjesto i ponijela naslov državne prvakinje.

Šahovskom klubu Križevci pristupila je krajem veljače, a nakon dva mjeseca osvojila prvo mjesto na županijskom natjecanju što ju je odvelo na državno prvenstvo.

Najbolji Ludbrežanin u šahu Lucijan Gerić // Foto: Šahovski klub Ludbreg

Prve poteze naučila je od oca Gorana s pet godina.

– Najesen će u prvi razred, a državna prvakinja je postala kao predškolka. Živahna je, no kad sjedne za ploču koncentrirana je sat, sat i pol, koliko treba – kazao je Goran Ljaljić.

Trenira ju Goran Martić, i to dva puta tjedno, a zatim kod kuće igra s ocem ili na računalu.

– Više volim igrati s bijelim figurama – otkrila je Nora.

Šahovski klub Ludbreg najesen priređuje Open turnir i Prvenstvo kluba na kojem će dobiti kadetskog i seniorskog prvaka i prvakinju.

Državna prvakinja Nora Ljaljić, Norin otac Goran Ljaljić i trener Goran Martić // Foto: ePodravina
Nora Ljaljić iz Križevaca // Foto: ePodravina