Nakladna kuća Meridijani iz Samobora ove je godine izdala fotomonografiju koja prikazuje Koprivničko-križevačku županiju na prijelazu tisućljeća i uoči 30. godišnjice osnutka županije. Njezinu izradu vodili su akademik Dragutin Feletar i profesorica Petra Somek, rođena Feletar.
Knjiga, čija je promocija održana danas u koprivničkom Domu mladih, donosi priču o Koprivnici, Križevcima i Đurđevcu te 22 općine.
Nakon predgovora, koji je napisao župan Darko Koren, slijede zračne vizure gradova i općina, a potom i obrazovne ustanove te tekst akademika Feletara i profesora Hrvoja Petrića o povijesti i sadašnjosti. Između ostaloga, fotomonografija sadrži detaljnu kartu županije, popis naselja i poglavlja o njima i prirodnoj baštini, zatim stare crteže, fotografije i razglednice iz Feletarove zbirke i fundusa gradskih muzeja, kao i dijelove o narodnoj baštini, gospodarstvu i njegovim mijenama te društveno-turističkim događanjima i raznolikosti ponude.
Fotografije su snimili renomirani autori kao što su Goran Šafarek, Romeo Ibrišević,
Saša Pjanić, Zvonimir Tanocki, Alan Čaplar, Petra Somek i drugi, a glavni fotograf je
Petar Feletar, sin akademika, koji je snimio sve općine i gradove iz ptičje perspektive.
Knjiga je, inače, dvojezična, odnosno na hrvatskom i engleskom.
Prvi su put predstavlja sva općinska središta i gradovi županije
Uvod u promociju glazbenom točkom dale su Laura Kovačević u pratnji Gordane Evačić na cimbalu.
Profesorica, direktorica i urednica izdavačke kuće Meridijani Petra Somek, između ostaloga, kazala je kako fotomonografija prezentira specifičnosti ovoga kraja. Objasnila je kako se knjiga nadovezuje na prethodno objavljenu knjigu iz 2009. godine.
– Knjige koje radimo detaljne su knjige s puno fusnota, citata i rudarenja po arhivima. No, ova je knjiga drugačija, primamljivija, popularnija i vizualno atraktivnija. Glavna joj je zadaća na monografski, suvremen način prezentirati Podravinu i Prigorje u povijesti i sadašnjosti. Služit će u reprezentativne svrhe, zato je dvojezična – objasnila je P. Somek.
Ako nema opisa objekta na fotografiji, tada je riječ o slikovnici, kazala je urednica, što su oni željeli izbjeći radeći ovu fotomonografiju.
– Prvi su put predstavljena sva općinska središta i gradovi županije. Fotografije otkrivaju područja iz gornjeg rakursa – dodala je.
Listajući knjigu, smatra, dobiva se dobru sintezu područja onoga što se tiče Koprivničko-križevačke županije.
– Ova knjiga ide korak dalje u poznavanju županije. Mislim da će biti poticaj za stvaranje još ljepše i blistavije, bolje, optimističnije budućnosti – zaključila je.
Riječ je, potom, preuzeo Petar Feletar, brat prve govornice i glavni fotograf fotomonografije.
– Nastala je u velikom, snažnom otkucaju srca. Svaki put kada sam snimao iznova sam se zaljubljivao u Podravinu i Prigorje. Srce mi je bilo izuzetno ponosno, ne samo zato što je kraj lijep, a stanovnici velikoga srca, što je simbol ove knjige – započeo je Feletar.
Knjiga je ujedno i fotomonografija, s obzirom na to da su Petra i Petar sin i kći akademika Feletara.
– Jako je teško bilo izabrati fotografije koje najviše govore o tome poglavlju i u najboljem svjetlu prezentiraju županiju. Meni, kao fotografu, zapravo je lako jer su mi sve fotografije podjednako lijepe i važne, posebice kada je lijepa županija u pitanju. Da je po mome, na naslovnici bi bilo veliko srce jer fotografiju ne bih mogao izabrati, a fotomonografija imala bi deset tisuća stranica – našalio se Feletar.
Feletar: Rad na ovoj monografiji bio je poseban izazov i zadovoljstvo
Uslijedio je i govor Dragutina Feletara koji je nastavio sa šaljivim dosjetkama, rekavši kako bi Petar i sada slikao, ali u zatvorenom prostoru Doma mladih ne može podići dron u zrak.
– Godinama pišem i izdajem knjige, a rad na ovoj monografiji bio je poseban izazov i zadovoljstvo. Antun Gustav Matoš rekao je kako je najteže pisati o zavičaju. To je istina jer svoj zavičaj toliko poznajemo i volimo da nam je sve važno prilikom uvrštavanja u knjigu. Pri stvaranju monografije bilo je teško i emotivno izabrati fotografije. Na izbor smo imali više od pet tisuća snimaka te više tisuća starih razglednica, veduta i karata. Izbor je trajao tjednima, oko par smo se fotografija i posvađali. Još me muči dilema jesmo li izabrali one najbolje – govorio je akademik.
Jednako tako, zahtjevan posao bio je izdvojiti krucijalne činjenice.
– Izdavanje knjiga kakva je ova može biti snažan poticaj za daljnja istraživanja – spomenuo je Feletar, istaknuvši kako je bio užitak obilaziti podravsko-prigorski kraj.
Predgovor fotomonografije napisao je župan Darko Koren.
– U Petrinu izlaganju osjetila se emocija koja je zapravo potrebna u stvaranju velikih djela. Posao koji ne radite s ljubavlju i emocijama, ne možete napraviti kvalitetno – smatra Koren.
Vjeruje kako će svatko, tko će listati monografiju, o detaljima razmišljati na drugačiji način.
– Uvjeren sam da će se većini sve svidjeti. Ne može se napraviti savršeno djelo, no ovo je blizu toga. Ne znam tko bi mogao raditi ovu monografiju ako ne Meridijani