-1 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Održana učenička debata

FOTO U debati na temu Odgajaju li nas društvene mreže svoje je stavove žustrije branila afirmacijska grupa
F

I dalje su aktualni slučajevi gdje djeca stupaju u kontakt s nepoznatim osobama, zakazuju susrete uživo, povjeravaju svoje intimne stvari i opisuju svoje okruženje koje dokazuje da ih nema kod kuće odnosno gdje su, kaže Magdić.

Ne propustite

Odgajaju li nas društvene mreže?, tema je to na koju je održana debata u Gradskoj vijećnici.

Osmislio ju je Koordinacijski odbor za vođenje Akcije Gradovi i općine – prijatelji djece, a održana je povodom obilježavanja Međunarodnog dana obitelji, i to sedmu godinu zaredom.

Davorka Draganić, predsjednica koordinacijskog odbora Grad, prijatelj djece opisala nam je već tradicionalnu debatu organiziranu kroz akciju Sretno dijete, sretan grad Koprivnica.

– Cilj debate je da učenici odavde izađu kao uspješni i zadovoljni ljudi. Od njih se očekuje da skupe dovoljno hrabrosti i odvažnosti reći što misle i to dobro argumentiraju, poštujući pravila debate. Pripremali su ih naši srednjoškolci, gimnazijalci i studenti sa “Sjevera” – uputila nas je D. Draganić.

Davorka Draganić // Foto: Matija Gudlin

Izjasnila se kako drži da je debatiranje među učenicima prerijetko te da njegov održavanje jednom-dvaput godišnje nije dovoljno.

– Debatiranje je itekako potrebno te apeliram da se na ovaj način u škole uvede takav vid promišljanja, raspravljanja i učenja – poziv je predsjednice Odbora.

U debati je sudjelovalo po 10 učenika iz svake osnovne škole, dok su moderatori bili učenici srednjih škola, po pet njih iz svake, a u ulozi mentora našli su se studenti Sveučilišta Sjever, s Odjela novinarstva.

Gosti debate bili su kriminalist Dražen Magdić, stručnjak za računalna pretraživanja, psihijatrica dr. Vanja Raste-Sabol te blogerica i učenica Gimnazije Fran Galović Izabela Hegedušić.

Magdić iz koprivničke policije upoznaje nas s najčešćim problemima s kojima se susreću.

Stariji kolege imali su ulogu moderatora // Foto: Matija Gudlin

– U posljednjih pet-šest godina razgovarali smo s otprilike 10.000 roditelja i isto toliko učenika svih uzrasta te predškolaca. Nadam se da smo barem nekome od njih pomogli predavanjima i ovakvim debatama. Međutim, i dalje bilježimo probleme koji se događaju na društvenim mrežama, a to je prvenstveno postavljanje fotografija od strane učenica petih, šestih i sedmih razreda koje potom postaju žrtvama raznih ucjena i daljnjeg objavljivanja istih materijala – upućuje nas stručnjak.

Nadalje, kaže kako su i dalje aktualni slučajevi gdje djeca stupaju u kontakt s nepoznatim osobama, zakazuju susrete uživo, povjeravaju svoje intimne stvari i opisuju svoje okruženje koje dokazuje da ih nema kod kuće odnosno gdje su.

Dražen Magdić // Foto: Matija Gudlin

– Nisu nam toliko bili problem učenici po pitanju tehnike, tehnologije, društvenih mreža te samo korištenje interneta i mobilnih komunikacija. Međutim, posljednjijh pet godina osnovni nam je problem veliki broj bežičnih mreža koje se mogu naći po kafićima i trgovima, gdje se anonimno prijavljuju i razmjenjuju neprimjerene sadržaje i podatke. Najviše se bojimo posljedica, kad nastupe problemi koje dijete ne podijeli s roditeljima i stručnjacima u školi, što može katastrofalno završiti – rekao je Magdić.

Poslao je poruku roditeljima da, osim što rade i bore se za egzistenciju, posvete i malo vremena razgovoru sa svojom djecom.

– Nakon pet godina, ne mogu reći da postoji ijedan softver, ijedan program koji bih preporučio instalirati na računalo ili mobilni telefon, pored pravog razgovora roditelja i djeteta. To je jedini lijek i najbolji program koji sprječava bilo kakve ružne posljedice – Magdićeva je poruka.

Debati su učenici vrlo ozbiljno pristupili i dobri su se argumenti mogli čuti i od afirmacijske i negacijske strane. Pitanja oko kojih se debata vodila bila su: Postoje li stvarno prijetnje i opasnosti na internetu, što sve možemo razmjenjivati putem društvenih mreža, jesu li društvene mreže dobar izvor znanja, je li olakšana komunikacija prednost ili mana društvenih mreža, kakav utjecaj društvene mreže mogu imati na naše mentalno zdravlje i na samopouzdanje te možemo li postati uistinu ovisni o društvenim mrežama?

Suci, učenici srednje i obrtničke škole, na kraju debate odlučili su da pobjedu zaslužuje afirmacijska grupa jer su svoje stavove zastupali žustrije i s puno više argumenata.

Svi sudionici debate dobili su zahvalnice za sudjelovanje i dvije ulaznice za kino.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Najbolji od najboljih

Hrvatska sahara – Podravina adventure u velikom finalu izbora najboljih turističkih proizvoda

Proglašenje i dodjela nagrada u hrvatskom turizmu upravo se privodi kraju u sklopu Dana hrvatskog turizma u Opatiji, u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×