18.5 C
Subota, 4. svibnja 2024.

FOTO // Koprivničanci uspješni na brdskom ultramaratonu Velebit Ultra Trail 2014.

Prvog dana ljeta na području Nacionalnog Parka Paklenica na Velebitu održalo se 12-to izdanje najpoznatijeg hrvatskog planinskog ultramaratona. Trčalo se u četiri kategorije od 16 km, 27 km, 47 km i 100 km. Utrka je privukla sveukupno petstotinjak trkača iz cijele Europe.

U izrazito teškoj kategoriji od 47 km s preko 3000 metara visinske razlike te konkurencijom profesionalnih i polu profesionalnih trkača prvo mjesto s vremenom 6 sati i 58 minuta osvojio je koprivničanac Benyamin Vuk. Koliko je utrka bila napeta govori i to da je utrku uspio završiti svega nekoliko sekundi ispred drugoplasiranog što je na ovoliku dužinu staze gotovo nevjerojatno i zahtjeva izrazitu fizičku i mentalnu sposobnost. Marko Jertec završio je kao sedmi, dok su Zvonimir Prosenjak i Stjepan Žagač zauzeli 18. odnosno 24. mjesto.

U kraćoj kategoriji od 27 kilometara nastupila je Martina Maloča te zauzela vrlo dobro osmo mjesto u ženskoj kategoriji dok je Velimir Lukačin član i predsjednik HPD Pevec nakon poteškoća na stazi uspio završiti utrku na 99.-tom mjestu.

Utrka je prolazila trasom od Starigrad Pakelnice preko kanjona Male Paklenice, Ivinih Vodica, grebena Velebita, doline Bunovac, vrhova Malovan i Vaganski preko Struga i Velikog Rujna te naposljetku kanjona Velike Paklenice s ciljem u Starigradu. Velebitsku utrku karakterizira izrazito težak teren, čak i prema međunarodnim standardima spada u najteži u Europi te izrazito dugi strmi usponi i silasci. No ipak natjecatelji su tijekom utrke unatoč svim poteškoćama bili nagrađivani i nevjerojatnim vidicima i netaknutom prirodom.

Ovom utrkom iako iz ravne Podravine koprivnički natjecatelji dokazali su da mogu ostvariti iznimne rezultate i na negostoljubivom terenu te da se upornošću i treningom mogu savladati i najteže prepreke.