U povodu Međunarodnog dana muzeja u Galeriji Koprivnica otvorene su četiri izložbe i to Nicolò Sertorio: On The Road, Klik na kulturni krajolik, Bunkeri i Muzej Drave.
Izložba Nicolò Sertorio: On The Road svečano je otvorena jučer, u srijedu, u Galeriji Koprivnica u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja.
– Počašćen sam što imam priliku biti ovdje. Život fotografa vrlo je uzbudljiv jer mi dopušta da istražujem ideje i kulture i da od toga živim. Smatram se vrlo sretnim zbog toga – rekao je Nicolò Sertorio, umjetnički fotograf iz Kalifornije i dodao kako je primijetio da u Koprivnici postoji snažan osjećaj građanskog ponosa i zanimljiva arhitektura.
Predstavljeno je 40-ak fotografija iz tri umjetničke cjeline Once We Were Here, Rest Area of U.S. South West i On The Road. Draženka Jalšić Ernečić, kustosica izložbe, objasnila je kako se fotografije bave povezanošću čovjeka i okoliša, ali i napuštenim odmorištima koja su postala simbol američke kulture.
Ovom izložbom ujedno započinje i projekt međunarodne kulturne suradnje između Hrvatske i Kalifornije.
– Zanima nas razmjena američke i hrvatske kulture. Ova izložba putovat će kroz Hrvatsku pa tako iz Koprivnice ide u Split, Viroviticu i Osijek. Ovo nije jednosmjerna kulturna razmjena jer fotografije Hrvatske koje će Sertorio napraviti ovdje putovat će dalje po SAD-u. Veseli nas ovakva vrsta dijeljenja i razmjena znanja i djela – kazao je Christian Wright, savjetnika za tisak i kulturu pri Američkom veleposlanstvu u Zagrebu.
Zadovoljstvo ovom pričom razmjene iskustava, znanja i umjetnosti nije krio ni Mišel Jakšić, zamjenik koprivničke gradonačelnice.
Osim ove izložbe, u povodu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja organizirane su još tri izložbe i to Klik na kulturni krajolik, Bunkeri i Muzej Drave.
– Ove godine orijentirali smo se na izložbenu djelatnosti i na okrugle stolove kojima želimo upozoriti na kulturni krajolik Podravine – objasnio je Robert Čimin, ravnatelj Muzeja grada Koprivnice.
Tako su u sklopu izložbe Klik na kulturni krajolik izložene fotografije kulturnog krajolika Koprivnice i okolice koje su snimili građani, studenti i učenici.
– Medij fotografije dosta je zastupljen u zadnje vrijeme u Koprivnci, osobito među mladim ljudima. Ovo je dobar način da se pokrene digitalni arhiv ne samo naših kulturnih zgrada nego i okoliša koji ih okružuje – kazala je Maša Zamljačanec, muzejska pedagoginja u koprivničkom Muzeju.
S druge strane, izložba Bunkeri bavi se akcijom za zaštitu nezaštićenih kulturnih dobara u obliku bunkera prve polovine 20. stoljeća, dok je na izložbi Muzej Drave predstavljena ideja Antonija Grgića, Marijana Špoljara i Hrvoja Petrića o pretvaranju mosta u Botovu u muzej.
– Možda postoji način da njega spasimo od planiranog rušenja i time jednu industrijsku građevinu učinimo muzejskim središtem – zaključio je Čimin.
Svi zainteresirani Sertorijevu izložbu mogu pogledati do 12. lipnja.