Podravka je započela s berbom rajčice na vlastitim, ali i poljima kooperanata u Podravini. U planu je proizvodnja ukupno 13.000 tona rajčice.
Nešto više od 6000 tona proizvodi se i otkupljuje u Istri, a ostatak se uzgaja na kontinentalnom dijelu Hrvatske. Rajčica za potrebe Podravke uzgaja se na ukupno 230 hektara, od čega su 82 ha vlastite površine, a ostatak su ugovorne kooperantske površine.
Tako je danas u Kozarevcu na OPG-u Pandur prikazana berba rajčice novim kombajnom. Direktor sektora poljoprivrede Dalibor Kezele rekao je da su odlučili rasteretiti proizvodnju rajčice u Istri i nadopuniti je proizvodnjom na kontinentu. U svemu tome ostvarili su suradnju s kooperantima OPG Pandur i OPG Imbrišić u Kozarevcu.
– Oni su dva kooperanata od njih osam s kojima Podravka surađuje. Geografsko područje sadnje rajčice raširili smo od Međimurske do Virovitičko-podravske županije, točnije do samog grada Virovitice gdje smo imali prvih četiri hektra u firmi Brana d.o.o. – pojasnio je direktor Kezele.
Na berbi rajčice bio je i kooperant Marijan Pandur, vlasnik je obrta za proizvodnju i preradu Pandur koji se bavi uzgojem rajčice, paprike i voća. Na njegovoj površini zasađeno je oko četiri hektra rajčice od kojih su pobrali jedan.
– Sutra ćemo pobrati ostala tri hektara. Zasad je količina zadovoljavajuća. Prosjek je negdje otprilike 95 tona po hektru. Kvaliteta po analizama je koliko vidim dobra – pojašnjava Pandur.
S Podravkom surađuje od 2017. godine kada su na ovoj lokaciji prvi puta pokusno posadili rajčicu, a od 2018. godine konstantno za njih sade papriku. Sada su proizvodnju prošili na rajčicu. Što se tiče same suradnje, siguran je da će sve biti naplaćeno, a roba otkupljena.
– Zadovoljan sam otkupnom cijenu i korektne su. Rajčica se obračunava po toni, otprilike oko 170 eura po toni – poručuje Pandur.
Istaknimo da se jedan od kooperanata nalazi u Koprivničkim Bregima, dva u Međimurju, dok se ostatak nalazi u ovom dijelu Podravine. Nakon berbe u Kozarevcu, slijedi i berba na području Bereka između Hlebina i Novigrada Podravskog, a dodajmo da se u okolici Đurđevca još nalazi OPG Santo i OPG Čajkulić.
– Ovo će biti baza za proizvodnju rajčice jer iskustvo koje imaju u proizvodnji povrća je nemjerljiva u usporedbi s nekim drugim terenima i geografskim područjima – poručio je Kezele.
Također je istaknuo da se iduće godine gradi tvornica za preradu rajčice u Varaždinu, točnije tvornici Kalnik koja je specijalizirana za preradu voća, povrća i rajčice.
– To će biti baza i centar za preradu svih poljoprivrednih proizvoda iz kategorije voća, povrća i rajčice u našem proizvodnom procesu – pojašnjava.
Unatoč svim vremenskim prilikama, očekuje se berba 12.000 od planiranih 14.000 tona, a prerada slijedi u tvornici u Umagu.
– Na kontinentu uz poštivanje svih agrotehničkih mjera navodnjavanja, prihranjivanja, zaštite uspijevamo doći do prinosa koje se kod pojedinaca kreću i preko 100 tona po hektaru – dodaje Kezele te poručuje da se i u Podravini mogu ostvariti odlični rezultati u sadnji rajčice.
U planu je u budućnosti povećati proizvodnju rajčice, a u ovom trenutku u najavi imaju 450 ha za iduću godinu, od toga zadržavaju 110 ha u Istri te je više od 320 ha novih na kontinentu.
Osim povećanja proizvodnje, slijede im i nova ulaganja u mehanizaciju. Za ovu berbu nabavljen je potpuno novi kombajn koji je prema svojim kapacitetima jedinstven u Hrvatskoj. Osim za berbu rajčice, koristit će se i za berbu paprike. Istaknimo da se prošle i ove godine radilo na povećanju navodnjavanih površina koje se nalaze u okolici Koprivnice.
Također, kupljen je sustav za navodnjavanje kap po kap za gotovo 50 ha poljoprivrednih površina prošle godine te gotovo 70 ha poljoprivrednih površina ove godine. Osim navodnjavanja, osigurani su i ostali uvjeti za što uspješniju proizvodnju, a investirali su i u poljoprivrednu mehanizaciju i opremu. U protekle dvije godine u projekt sadnje rajčice u Podravini uloženo je više od tri milijuna eura.