Jučer je u Gimnaziji Fran Galović ravnateljstvo policije provelo projekt pod nazivom Zajedno protiv govora mržnje.
Cilj projekta je promicanje kulture, tolerancije i nenasilja te prevencije svih oblika govora mržnje kao društveno neprihvatljivog oblika ponašanja, a u konačnici prevenciju kriminaliteta kojeg motiviraju različiti oblici mržnje.
– Ako ćemo govoriti o našem gradu, o našoj županiji, mi smo županija koja je apsolutno zastupljena u smislu sporta i imamo brojne poznate sportske klubove i individualne sportaše. Problem se javlja u manjem obimu ili većem obimu kada nam u gostovanja dolaze veći sportski klubovi i tada je potreban veći angažman policije, u preventivnom smislu, kako bi se spriječili određeni događaju poput unošenja pirotehnike – izjavila je Maja Vrbek, policijska službenica.
Organizator je Policijska uprava koprivničko-križevačka u suradnji s partnerom Gimnazijom Fran Galović Koprivnica.
– Imamo u školi 72 sportaša, za njih je najvažnije da ih odgajamo i obrazujemo, a onda ostali učenici uče preko njih i njihovog ponašanja na samim sportskim borilištima kako se treba ponašati na stadionima, odnosno tribinama. Škola već 10 godina nema zabilježen niti jedan govor mržnje niti vandalizma, a to je sve rezultat dobrog kućnog odgoja, s jedne strane i s druge strane preventivnih programa škole – rekao je ravnatelj Vjekoslav Robotić.
U projektu su sudjelovali predstavnici nadležnih državnih tijela i institucija, predstavnici jedinica lokalne i područne samouprave, predstavnici sportskih organizacija, predstavnici medija, sportaši, sportski klubovi te srednje škole.
– S domaćim navijačima već 10 godina nije zabilježen ni jedan eksces i na to smo ponosni, ali javlja se problem s gostujućim navijačima i svaki eksces nastane iz govora mržnje. Naši gimnazijalci trebaju samo nastaviti s takvim načinom navijanja, a i sugrađani, bez govora mržnje i bez nasilja jer mi smo ponosni na to da domaćih ekscesa nema – komentirao je Srećko Lončarek stanje na domaćim stadionima.
Program je započeo multimedijalnim kutkom gdje je održano kratko predavanje uz projekciju devet spotova dostavljenih od strane Ravnateljstva, te slanje kratkih poruka osam sudionika u programu.
Uslijedila je interaktivna radionica za srednjoškolce, koju su proveli policijski službenici, pod nazivom Prevenirajmo zajedno govor mržnje na sportskim natjecanjima.
Također, održan je sportski dio programa u kojem su policijski službenici Interventne jedinice PU i gimnazijalci odigrali nogometnu utakmicu te otrčali štafetu.
– Kada igrate za klub kao što je Podravka često se susrećete s govorom mržnje i roditelji često nisu svjesni toga da ono što oni govore u žaru borbe, može nas, na terenu, povrijediti i ostanu neki ožiljci poslije toga. Koliko god oni toga nisu svjesni, to utječe na nas jer mi smo još djeca u razvoju, ne znamo se najbolje nositi s tim i nekada je to jako teško podnijeti – rekla je Maja Delić, učenica i sportašica te je dodala kako bi svi roditelji koji navijaju trebali tretirati sve na terenu jednako jer ipak se oni još razvijaju, a ti roditelji na tribinama su im primjer.