Ovogodišnje vrelo kupališno ljeto Križevčani su dobrano iskoristili, jer su u prošlogodišnjem, radi epidemiološke situacije, bili zakinuti za uživanje u vodenim radostima. Kupališna sezona na gradskim bazenima u Križevcima ove je godine započela 15. lipnja te će trajati do konca kolovoza.
Otvorenje bazena je, tako, razveselilo, mnoge koji su pohrlili u srce Prigorja i osvježenje u plivanju, sunčanju, uživanju s društvom potražili u svojoj ljetnoj oazi: malom i velikom križevačkom bazenu.
U 60-ak dana, koliko su bazeni otvoreni, osvježenje je u prigorskoj vodenoj oazi potražilo oko osam tisuća kupača.
– Krajem lipnja, kada su vladale vrućine, za vikend je bilo 600 kupača. To je ovogodišnji rekord. Bazeni otvorenog tipa ovise o vremenu, pa tako i mi. Sada, kada je sezona kupanja pred završetkom, dnevno dođe tridesetak kupača. Jednom kad zahladi, interesa više nema, to je jednostavno tako – kazao je križevački poduzetnik Željko Evačić, direktor tvrtke Latino i dvadesetogodišnji koncesionar križevačkih gradskih bazena.
Dakle, bazeni u Križevcima funkcioniraju isključivo na tržišnoj osnovi, bez javnog novca. Grad ne sudjeluje u subvencioniranju rada, kao što rade neki drugi gradovi sa svojim bazenima, poput Bjelovara, kaže Evačić, te ističe da je odnos s Gradom, koji je vlasnik čitavog kompleksa, na zadovoljavajućoj razini.
– Imamo dobru suradnju s Gradom i vodimo pregovore oko budućih ulaganja u građevinski dio oko uređenja bazenskog prostora, to nam je trenutno glavna preokupacija – kaže.
Bazeni iziskuju velika novčana sredstva za ulaganje i pripremanje sezone, kasnije i održavanje kroz ljeto, puno je i kišnih dana, a posjećenost nije na razini najboljih godina. Jer prije početka sezone bazene treba oprati, očistiti, hiperklorirati vodu, pročistiti filtere, pokrpati i pobojati.
– Sunce, smrzavica, godina dana vanjskih utjecaja, zima naprave svoje. Dakle, svake godine bazene treba pripremiti za sezonu kako bi bili spremni za kupače – govori.
Prije koncesionarstva bio je 15 godina ugostitelj.
– Imao sam viziju da moram razvijati ugostiteljstvo da bih uopće mogao financirati bazen koji je gubitaš. Jer nijedan bazen u Hrvatskoj ne radi na tržišnoj osnovi. Svi rade sa subvencijama gradova i županija. To je rupa bez dna – kaže Evačić koji je, ističe, kroz dvadeset godina uložio u bazene četiri do pet milijuna kuna.
U sklopu bazena ima i ugostiteljski biznis kojim pokriva eventualne gubitke.
– Ako se vrijeme pokvari, dnevni trošak hladnog pogodna, dakle struje, klora, dopunjavanja vode… je oko 2000 kuna. Trebao bih svaki dan imati od 120 do 150 kupača da bi bilo isplativo, a to je nemoguće održati kroz cijelu sezonu – govori.
Kupalište u Križevcima izgrađeno je u periodu od 1952. do 1954. godine, bazeni bilježe, dakle, desetljeća postojanja pa ujedno i najdužu tradiciju kupanja u središtu grada na prigorskom području. Cijena ulaznica za djecu je 15 kuna, dok je za odrasle 20 kuna.
Za predškolce je pod vodstvom Zajednice sportskih udruga Križevci na bazenima organizirana i Škola plivanja. Trajala je od 1. srpnja do 15. kolovoza pa je u sklopu projekta Hrvatska pliva 60 dječaka i djevojčica predškolske dobi i 20 osoba s teškoćama u razvoju učilo plivati.