Podravsko more, nekadašnji turistički biser koprivničke Podravine – naša Šoderica – nikako na “zelenu granu”. Kad se već činilo da postoji konsenzus lokalne i regionalne samouprave, ali i privatnih ulagača oko toga u kojem smjeru treba investirati i širiti sadržaje ne bi li Šotka ponovno postala top ljetna destinacija – stigla je užasna poplava kakva se ne pamti u zadnjih 100 godina. Drava je probila polja i preko pruge se spojila sa Šodericom.
Od poplave je prošlo točno 11 mjeseci, dakle skoro godina dana, dovoljno da bismo “skočili” do jezera i vidjeli što se i u kojoj mjeri saniralo. Podsjetimo, šteta je, samo s legradske strane procijenjena na otprilike dva milijuna eura.
Sabolić: Od nikoga nismo dobili ni cent!
– Nekih 1,2 milijuna eura šteta je na i oko Šoderice, dakle javnih površina i objekata. Oko 700.000 eura je šteta na pruzi, a ostatak na privatnim posjedima, kućama i vikendicama – priča nam legradski načelnik Ivan Sabolić koji, sada, godinu dana nakon poplave ponavlja:
– Dosad je sanirano nešto više od 10 posto štete, nekih 150.000 eura i to sve iz općinskog proračuna. Nijedan euro, nijedan cent nismo dobili ni od Županije ni od države za sanaciju. Znamo da je u nekim drugim poplavom pogođenim područjima trebalo i više mjeseci ne bi li se nešto uplatilo, no sad je skoro godina dana i ne znam ima li smisla nadati se ičemu – kaže Sabolić.
Ovako je to izgledalo lani za vrijeme poplave na Šoderici…
Sabolić ističe kako su uspjeli prodajom općinske imovine, ali i zahvaljujući pomoći brojnih donatora, privatnih, ali i firmi koje djeluju na tom području sanirali dio Šoderice kako bi ona bila sigurna za posjetitelje. Stradala je u poplavi i šetnica vrijedna oko 700.000 eura, a veći dio za gradnju financiran je kroz EU projekt. S obzirom da se radi o EU projektu šetnica će morati izgledati kao nekad, a to će biti…
FOTO Dobrovoljci se okupili na Šoderici na velikom čišćenju nakon poplava
Bili na 60 posto plana, poplava ih unazadila
– Ostao je dio za sanaciju, to jest vraćanje u nekadašnje stanje – to ćemo riješiti iduće godine jer smo za ovu iscrpili općinski proračun – kazuje Sabolić i dodaje da ima najava kako će u prosincu biti EU natječaji za ulaganje u turizam pa se vrijedi nadati.
Legradski načelnik kazuje i kako su prije poplave, po okvirnoj procjeni, bili na nekih 60 posto odrađenih planova revitalizacije Šoderice. Imali su u planu, uz suradnju s privatnim ulagačima, omogućiti uvjete za otvaranje trgovine, smještajnih kapacitete, ugostiteljskih objekata i restorana te obaviti veliko izmuljivanje. No, poplava je te planove poremetila.
– Je, značajno nas je vratila unatrag. No, eto trudimo se i nećemo odustati – priča Sabolić.
Osim šetnice u planu je i nova ograda oko igrališta kod Ribičkog, a u blizini će se navoziti i zemlja kako bi se tamo mogle odvijati buduće kazališne predstave uz samo jezero. Bageri koji se mogu vidjeti u blizini rade na čišćenju okoliša nakon rušenja željezničkog doma koji je također stradao u naletu nabujale Drave.
Podravsko more se sanira, sadržaja ima pregršt
Kad je riječ o sadržajima, i ove godine ih na Šoderici ima, od predstava do zanimljivih koncerata i sportskih natjecanja poput turnira u – vaterpolu! Sabolić je siguran da ni neviđena poplava neće uništiti njihove snove o tome da vrate Šoderici stari sjaj i vjeruje da će i ovog ljeta na podravskom moru biti tisuće kupača i šetača.