Jednom u godini, tradicionalno krajem siječnja, muzeji, galerije i ostale kulturne ustanove postanu središnje mjesto okupljanja brojnih građana. I tako već 18 godina, koliko traje Noć muzeja, manifestacija koja se promovirala u najvažniju, a samim time i najposjećeniju kulturnu u Hrvatskoj. Premijerna je organizirana 2005. u Zagrebu, a od 2007. manifestacija postaje nacionalna i u nju su uključeni brojni gradovi, odnosno sela. U tom razdoblju broj posjetitelja popeo se na 3,72 milijuna, što je gotovo ekvivalentno broju stanovnika Lijepe naše.
Kulturno se povodom toga uzdižu i sva tri grada u našoj županiji, čak i neka sela poput Virja, Hlebina i tako dalje, a brojni iskoriste priliku i besplatan ulaz i pogledaju izložbe, stalne postave ili, pak, prilagođene programe koje organizatori prirede. Tako je bilo i večeras u Koprivnici. Mnoštvo građana odazvalo se programu organiziranom u Muzeju i Galeriji, ali Podravkinom Muzeju prehrane.
Sve je počelo u 18 sati u Muzeju, gdje su vino i Vincekovo bili u prvome planu. Naime, povodom blagdana Sv. Vinceka (22. siječnja), ispred zgrade, svjedočili smo kratkom scenskom prikazu tog običaja, svirali su i TS Pajdaši, a nakon toga je u podrumu prikazan kratki video s prizorima snimljenim na koprivničkom vinogorju. Istovremeno, na prvom katu brojni su razgledali stalni postav povijesti Koprivnice, dok se u podrumu mogla razgledati interpretacija kulturne baštine kroz dio podravske svakodnevice na teme tradicijskog vinogradarstva i pučke pobožnosti. Postave u Muzeju otvorene su do 23 sata i još uvijek ih možete razgledati.
Nekoliko stotina metara dalje, u samom centru Koprivnice, otvorena su vrata Galerije Mio Kovačić, odnosno Galerije Koprivnica. Što se tiče Galerije Mio Kovačić, stalni postav predstavlja opus tog doajena Hlebinske škole slikarstva, dok su vrlo zanimljive izložbe bile otvorene u Galeriji Koprivnica. Put čipke ime je izložbe koja donosi priču o čipki, kako je ona pronašla put do udaljenih krajeva te na kraju postala vrijednim dijelom kulturne baštine Međimurja, Bilogore, Moslavine te križevačkog i vrbovečkog Prigorja.
Mnogi su, pak, jedva čekali 20 sati, kako bi nazočili o radionici “Od fute do kolombara”, koja govori o kosi, njezinom oblikovanju, ukrašavanju i pokrivanju. Kako su nas upoznali organizatori, u Podravini su se sve do prije stotinjak godina postojala dva osnovna pravila: zabrana šišanja i obaveza pokrivanja kose kod udanih žena. Dodali su kako je osnovni način oblikovanja kose vezan uz izradu različitih vrsta pletenica što je tijekom radionice prikazano na lutkama ili kosi zainteresiranih posjetiteljica. Ta radionica odvija se u suradnji s frizerima Udruženja obrtnika Koprivnica.
Kao što smo u uvodu napomenuli, u Noć muzeja uključila se i Podravka, koja je otvorila vrata Muzeja prehrane. Zainteresirani građani tamo su mogli vidjeti izbor iz građe pristigle u protekle dvije godine, a radi se o stotinama novih materijala koji svjedoče o korporativnim postignućima u posljednjih 30 godina. Također, prikazane su digitalizirane fotografije i filmovi u kojima su u prvom planu zaposlenici, bivši i sadašnji, čime se naglašava njihova uloga u razvoju kompanije.
Kako je to sve skupa izgledalo i tko se sve odazvao ovoj kulturnoj manifestaciji u Koprivnici pogledajte u nastavku.