Mladen Čižmešinkin iz Novog Virja ostao je vjeran svinjogojstvu koje godinama bilježi golem pad, ne samo u Podravini nego i diljem Hrvatske. Niske otkupne cijene odojaka godinama dovode do pražnjenja brojnih tovilišta, ali Mladen ni u jednom trenutku nije razmišljao da se ostavi svinjogojstva.
Razlog tome je činjenica da se prvenstveno okrenuo proizvodnji rasplodnog materijala i njegovi nerasti uvijek su traženi na tržištu, što potvrđuje i podatak da ih i izvozi.
– Godinama je svinjogojstvo na margini i gotovo da je potpuno uništeno, i to ne samo u Hrvatskoj, nego i u cijeloj Europi. Prošla godina je bila i jedna od najtežih za nas svinjogojce, jer su cijene žitarica enormno rasle, dok se cijena odojaka nije previše mijenjala i skoro svi smo bili u minusu – priča nam Mladen.
Trenutno je cijena odojaka dosegla cijenu janjadi i kreće se oko pet eura po kilograma, ali je, ističe Mladen, uzgajivačima to slaba utjeha. Većina svinjogojaca znatno je smanjila broj krmača u svojim tovilištima pa je i to vjerojatno razlog zbog kojeg je cijena porasla, jer je potražnja počela prestizati ponudu.
– I na mom imanju je smanjen broj krmači. Znao sam ih imati po minimalno 60, a sad ih imam 42. Situacija je takva da nitko ne želi stvarati minuse pa nam nema druge nego smanjivati uzgoj. Ipak, svinjogojstvo je moja opsesija pa bez obzira na sve probleme neću isprazniti svoja tovilišta – kaže Mladen.
Poslovanje Mladenu spašava proizvodnja rasplodnog materijala, a za jednog nerasta trenutno može dobiti oko 600 eura.
– Kad se odlučim za prodaju, nerasti su teški oko 90 kilograma pa znači da na taj način dobivam više nego da sam isključivo opredijeljen za uzgoj odojaka za meso – dodaje Mladen.
Sa svojim nerastima Mladen redovito osvaja i brojne nagrade na izložbama koje se priređuju u sklopu sajma u Gudovcu, a i to mu je dobar “marketing” u poslu s kojim se bavi.
– Prepoznatljiv sam po kvaliteti, a i po proizvodnji spadam među najveće u Hrvatskoj pa je i to razlog zbog kojeg sam i dalje vjeran svinjogojstvu – zaključio je Mladen Čižmešinkin.