U srcu Podravine, gdje tradicija poljoprivrede traje stoljećima, izrasla je i jedna inovativna priča o uspjehu koja spaja egzotične kulture i ekološku proizvodnju.
Tradicija i moderna poljoprivreda
Mongolske borovnice i indijanske banane, inače nesvakidašnji prizori na našim poljima, sada uspijevaju upravo ovdje zahvaljujući entuzijazmu i predanosti Ivana Đuriševića, vlasnika Family ranča Reza & company u Virju.
Ovaj vizionar ne samo da uspješno uzgaja egzotične plodove, već ih pretvara u jedinstveni eko proizvod – med koji osvaja nepca ljubitelja prirodnih delikatesa. Ova priča o inovaciji i održivosti pokazuje kako se tradicija i moderna poljoprivreda mogu savršeno spojiti, donoseći plodove koji su jednako ukusni i zdravi, koliko su i neobični.
Na OPG-u je u tijeku je berba mongolskih borovnica, a brojni se berači goste medom s borovnicama, indijanskim bananama, malinama, jabukom i cimetom, cvjetnim prahom…
Mongolske borovnice rastu samo u Virju
– Bavimo se uzgojem egzotičnog voća koje baš i nije zastupljeno kod nas. Mongolske borovnice imamo jedini u Hrvatskoj, dok su banane sada već postale popularne. Borovnice nisu klasične, američke, krupniji je plod, slatke su, u sebi imaju puno više soka, a po nutritivnim su svojstvima slične aroniji. Prednost je što nisu trpke, nego baš slatke i fine, a imaju sedam puta više željeza, kalija, mangana od klasičnih. Jaki su antioksidans i spadaju u kategoriju supervoća – objašnjava Đurišević.
U Podravini rastu i indijanske banane, voćna vrsta koja je doživjela bum u Hrvatskoj, a također spada u kategoriju supervoća. U sebi ima anonicin, spoj koji utječe na stanice karcinoma, odnosno, sprječava njihov razvoj. Inače je domicilna biljka iz Srednje Amerike, gdje je, objašnjava, jednaka klima kao i kod nas.
Foto: Ivan Brkić
Na ideju je, kaže, došao slučajno, jer sve se dobre stvari tako i dogode.
– Tata Dražen, inače kuhar, je bio na jednom natjecanju gdje su bile izložene te egzotične voćke i došli smo na ideju da umjesto vinograda posadimo nešto drugačije, divlje – smije se Ivan.
Zdravstvene prednosti meda
Na OPG-u proizvode med, odnosno, kombinaciju meda i sušenog voća što im je primarni proizvod.
– Sama sezona berbe je relativno kratka, a cilj nam je da nudimo proizvode tijekom čitave godine. Bavimo se i pčelarstvom, a med se proizvodi po klasičnim pčelarskim principima, ali se u njega stavlja voće koje ima zdravstvene prednosti, nije lijek, ali je korisno za zdravlje – objašnjava.
Princip uzgoja je ekološki i u voćnjaku nije nikad bilo upotrijebljeno ništa od kemije. Pošto voće dolazi iz drugih krajeva, nemaju bolesti ni prirodnih neprijatelja.
Koriste stroj koji proizvodi hranu za astronaute
Na voćnjaku raste 900 sadnica borovnica i oko 65 stabala banana koje se beru u rujnu, a kako imaju 12 vrsta, berba traje sve do studenog.
– Modernizirali smo se i doveli iz Amerike liofilizator, stroj koji po posebnom principu smrzava, odnosno, suši voće čuvajući sve sastojke, a kojim se proizvodi atronautska hrana. Vadimo pulpu iz banane, stavljamo u kalupe u stroj, zatim meljemo u prah i stavljamo u med. Nema kemije, radi se po određenoj recepturi i na taj način spajamo dvije grane OPG-a u jedan proizvod – objašnjava.
Na ranču radi cijela obitelj
Posla na OPG-u uvijek ima, samo košnja iziskuje vrijeme, no, kako nam je Ivan već rekao, nije mogao doći doma s posla i sjediti ispred televizora. U njemu je stalno neki crv koji ga kopka da nešto radi.
– Na ranču pomaže cijela obitelj, supruga Iva, naša djevojčica, bake, djedovi… Išli smo s ciljem da posadimo nešto što kod nas nema bolesti i može se proizvoditi ekološki. Djeca obožavaju svježe voće, med je kremasti i ukusan kao namaz, a o zdravlju da ne govorim – zaključuje on.