Povodom 22. rujna, Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama Udruga HERA je u suradnji sa Centrom za socijalnu skrb Križevci te PP Križevci organizirala Javnu akciju na Strossmayerovom trgu u Križevcima.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se u spomen i sječanje na tri ubijene žene na zagrebačkom općinskom sudu. Mato Oraškić je tijekom brakorazvodne parnice 22.09.1999.g. ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, te ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Za to je osuđen na maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina.
Cilj akcije je bio senzibilizirati šire građanstvo o problematici obiteljskog nasilja i nasilja nad ženama te informirati o mogućnostima što učiniti i kome se obratiti ukoliko su žrtve obiteljskog nasilja ili znaju nekoga tko proživljava nasilje.
Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ne odnosi se samo na obiteljsko nasilje, već se odnosi na borbu protiv nasilja nad ženama u svim oblicima i svim varijantama, a glavni je cilj potaknuti društvo i institucije na akciju i međusobnu suradnju.
Akciju su podržali/e volonterke Volonterskog centra Križevci, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Koprivničko-križevačke županije, Crveni križ Križevci, saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Križevci te zamjenik gradonačelnika Grada Križevci.
Akcija je organizirana u sklopu projekta “Edukacijom do znanja – suradnjom do promjena”, kojeg financijski podržava Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, a provodi ga Ženska soba – Centar za seksualna prava, Centar za žene Adela, Sisak, Udruga Brod, grupa za ženska ljudska prava, Udruga žena “HERA” Križevci, te udruga SOS telefon – Grad Rijeka.
Održano Javno predavanje “Mehanizmi zaštite žrtava nasilja”
Udruga HERA organizirala je povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 23.09. u gradskoj vijećnici Javno predavanje Mehanizmi zaštite žena žrtava nasilja . O Protokolu o postupanju u slučaju nasilja u obitelji kao mehanizmu zaštite žrtava nasilja govorila je Maja Vrbek iz ureda načelnika Policijske uprave Koprivničko-križevačke te Ines Bojić odvjetnica i članica pravnog tim udruge B.a.b.e. koja je govorila o pravnim okvirima za zaštitu od nasilja nad ženama, promjenama obiteljskog zakona, primjerima iz prakse, praksi Europskog suda za ljudska prava, te presudama i aktualnim slučajevima protiv RH.
Na predavanju su prisustvovali/e predstavnice Centra za socijalnu skrb Križevci, članovi/ce Povjerenstva za ravnopravnost spolova Koprivničko-križevačke županije, djelatnici/ce Pu Koprivničko-križevačke, PP Križevci, zamjenik gradonačelnika Grada Križevci te predstavnici/e lokalnih institucija i organizacija.
Predavanje je dio aktivnosti projekta “Edukacijom do znanja – suradnjom do promjena”, kojeg financijski podržava Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, a provodi ga Ženska soba – Centar za seksualna prava, Centar za žene Adela, Sisak, Udruga Brod, grupa za ženska ljudska prava, Udruga žena “HERA” Križevci, te udruga SOS telefon – Grad Rijeka