Koprivnički muzej izgubio je dugogodišnjeg suradnika i prijatelja Milivoja Brozovića, sina osnivača i prvog muzejskog ravnatelja Leandera Brozovića. Slomljen teškom bolešću Milivoj Brozović iznenada je preminuo na Uskrsni ponedjeljak 1. travnja 2013. godine u koprivničkoj Općoj bolnici Dr. Tomislav Bardek u 66. godini života.
Kao sin istaknutog hrvatskog muzealca i pionira koprivničke muzeologije doslovno je od prvog dana svog rođenja živio i rastao uz i u Muzeju grada Koprivnice, prvo kroz djetinjstvo, igru i odrastanje, potom kao nepresušan izvor podataka, vanjski suradnik i donator, te naposljetku i kao član sada već legendarnog „Mariška banda” čiji su se članovi smatrali svojevrsnim kućnim muzejskim glazbenim sastavom.
Milivoj Brozović rodio se 2. listopada 1947. godine u Zagrebu u koprivničkoj građanskoj obitelji Marije i Leandera Brozović. Završio je Pedagošku akademiju u Čakovcu i stekao zvanje nastavnika engleskog jezika. Zaposlio se u Prehrambenoj industriji Podravka kao prevoditelj engleskog jezika, što mu je tijekom života bilo jedino radno mjesto s kojeg je otišao u zasluženu mirovinu. Bio je izuzetno cijenjeni bliski suradnik Podravkinog istraživačkog laboratorija profesorice Zlate Bartl, koja mu je bila prva mentorica, i za njene je potrebe pratio i prevodio stručnu literaturu na stranim jezicima. Kao suradnik profesorice Bartl svojim je prijevodima dao značajan doprinos otvaranju Podravke prema europskim tržištima te uspostavljanju komunikacije i suradnje s industrijama dr. Öetker i Tuborg Carlsberg. Milivoj Brozović bio je vrsni poliglot koji je, osim engleskog, poznavao latinski, njemački i talijanski jezik.
U društvenom iglazbenom životu Koprivnice osamdesetih godina 20. stoljeća zauzimao je istaknuto mjesto. Kao član danas već antologijskog Mariška banda koprivničke glazbenice Mariške Holoubek, ostvario je mnogobrojne nastupe u Koprivnici, Zagrebu i diljem Hrvatske. Ostavio je snažan i upečatljiv trag svojim glazbenim aranžmanima starih podravskih skladbi i napjeva svirajući „bendžo”, žičani instrument irskog i američkog folka i duhovne glazbe. Valja naglasiti kako je upravo Milivoj Brozović svojim glazbenim stilom i načinom sviranja nezaobilazni pripadnik najranijeg razdoblja suvremene etnoglazbe u Hrvatskoj. O jednom od mnogobrojnih nastupa „Mariška banda” hrvatski redatelj Petar Krelja snimio je izniman dokumentarni film, a ovom prilikom svakako valja podsjetiti i na jedan od najupečatljivijih koncertnih nastupa ovog hrvatskog pionirskog etno-sastava na Božić 1984. godine u zagrebačkoj Ciboni.
Milivoj Brozović od svog je oca Leandera baštinio ljubav i filantropiju prema koprivničkoj, podravskoj i hrvatskoj baštini, glazbi, povijesti i povijesti umjetnosti. Tijekom više desetljeća bio je suradnik Muzeja grada Koprivnice, a zadnju muzejsku izložbu koju je s veseljem i zanimanjem posjetio s obitelji i unucima za Božić prošle godine, bila je posvećena 115. obljetnici rođenja osnivača muzeja, njegova oca Leandera. Veliki dio ostavštine njegova oca i danas je nezaobilazan temelj prikupljene materijalne kulturne baštine našeg grada i regije, prije svega Muzeja grada Koprivnice i Knjižnice i čitaonice Fran Galović.
Briga o glazbenom nasljeđu, otvoreno srce i iskrenost bez zadrške Milivoja Brozovića čine iskrenim i dragim prijateljem koji je svojim stavovima, radom i doprinosom doticao, komentirao i sudjelovao u nizu muzejskih akcija, kulturnih i glazbenih događanja. Njegov način razmišljanja, beskompromisnost i humor, iskrena emotivnost i otvorenost čine ga dobrim duhom koprivničke kulturne i glazbene scene zadnje četvrtine 20. stoljeća te nezaobilaznog, suviše samozatajnog i izuzetno utjecajnog protagonista suvremene etnoglazbe hrvatskog sjevera.
Draženka Jalšić Ernečić