Kako saznajemo iz Grada, Koprivnica je uvršetna u brošuru „Planiranje održive mobilnosti u gradovima – planiranje za ljude“ kao primjer dobre prakse uz Budimpeštu, belgijski Gent, norveški Odense i francuski Lille.
Prema riječima autora brošure, svrha planova održive mobilnosti je stvaranje održivih prometnih sustava u gradovima koji osiguravaju dostupnost radnih mjesta i uslužnih djelatnosti svim građanima, poboljšavaju sigurnost, smanjuju zagađenje, emisije stakleničkih plinova i uzrošak energije, poboljšavaju djelotvornost prijevoza ljudi i roba te povećavaju ljepotu i kvalitetu gradskog prostora.
Planovi održive mobilnosti preduvjet za ulaganja
Osim uvrštavanja u brošuru, saznajemo kako će gradska vijećnica Helena Hečimović sudjelovati na radionici „Planiranje održive mobilnosti u gradovima“ koja će se 8.ožujka održati na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu, uz međunarodne stručnjake iz Velike Britanije, Austrije i Slovenije. Radionica bi trebala potaknuti donositelje odluka na državnoj i regionalnoj razini da što hitnije pristupe izradi planova održive mobilnosti i uključe ih u obvezatnu državnu i regionalnu prometnu legislativu.
Planovi održive mobilnosti odredit će budućnost prometa u gradovima jer će postati preduvjet za sva ulaganja u prometnu infrastrukturu na razini Europske unije te se predviđa da će postati obvezatni planski dokument za sve europske gradove iznad 50000 stanovnika. U našoj regiji ovi su planovi potpuna novina, te je održavanje radionice u Zagrebu prvi poticaj za izradu ovih planskih dokumenata u našoj zemlji. Grad Koprivnica namjerava izraditi ovaj važni planski dokument u sklopu projekta CIVITAS DYN@MO.