Nakon što je kandidatkinja za gradonačelnicu Koprivnice Danijela Glavosek Kovačić danas objavila medijima da se na odlagalištu Piškornica priprema povećanje kapaciteta zbog čega bi pristizalo više otpada, oglasio se i direktor tvrtke Piškornica Mladen Jozinović, nazvavši tvrdnje neistinitima i obmanjujućima.
U svom priopćenju naveo je da je tvrtka zaista podnijela zahtjev za izmjenom i dopunom te ispravkom Rješenja o okolišnoj dozvoli za odlagalište Piškornica, no da se ne radi o povećanju kapaciteta.
– Aktualni upravitelj odlagališta Piškornica preuzeo je odlagalište od prijašnjeg upravitelja (GKP Komunalac d.o.o.), kao i svu popratnu projektnu dokumentaciju te građevinske akte za odlagalište. Prema spomenutoj dokumentaciji, Piškornica je oduvijek planirana kao odlagalište s četiri kazete (plohe) za odlaganje otpada te bi se one kad-tad morale aktivirati, a time i ishoditi dozvole za usklađenjem kapaciteta Piškornice s trenutno izvedenim stanjem, neovisno o tome tko je upravitelj odlagališta. To je, naime, standardna procedura u upravljanju odlagalištima, jer bi cilj trebao biti da se otpad odlaže u širinu (sukladno raspoloživoj površini odlagališta), a ne u visinu, kako je do sada bio slučaj.
Moramo napomenuti kako se ovdje ne radi o povećanju kapaciteta odlagališta, već se kapacitet odlagališta ovim izmjenama usklađuje s trenutno izvedenim stanjem. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike izdaje Rješenje o okolišnoj dozvoli prema trenutno izvedenom kapacitetu, a izgradnjom četvrte plohe i ishođenjem Uporabne dozvole za istu stvoreni su svi preduvjeti za usklađenjem kapaciteta prema ranije izrađenoj dokumentaciji od strane prijašnjeg upravitelja GKP Komunalac d.o.o. – stoji u Jozinovićevom priopćenju.
Ističe i da je proširenjem na četiri plohe na najbolji način može zbrinuti otpad koji će dolaziti iz četiri županije osnivača budućeg Centra za gospodarenjem otpadom. Također, navodi prekrivanje odlagališta zemljom kao primjer postupanja prema preporukama Ministarstva.
– Kompletno odlagalište prekriveno je zemljom u skladu s dnevnim rutinskim postupanjem i tehnologiji rada koja se koristi sukladno projektnoj dokumentaciji, dozvolama i svim zakonskim propisima. Time se sprječavaju neugodni mirisi, sprječavaju se ptice i vjetar da raznose otpad po okolišu, ali i onemogućuje dotok kisika, čime je mogućnost pojave eventualnih požara svedena na minimum – stoji u direktorovu priopćenju.