1.8 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Prvo obraćanje medijima novog direktora

Mladen Ružman priznao da je voda na Piškornici zagađena, spalionica se neće graditi, a evo što je još otkrio o planovima za odlagalište
M

Arsen je u ožujku bio 22 μg/l od dopuštenih 10 μg/l, fosfor je u rujnu bio 0,78 μg/l od dopuštenih 0,35 μg/l, živa je istog mjeseca bila 1,9 μg/l od maksimalnih 1,00 μg/l, a željezo u ožujku 11714,1 μg/l dok za nju nije propisana maksimalna dopuštena koncentracija.

Ne propustite

Direktor Piškornice Mladen Ružman danas je održao prvu konferenciju za medije nakon što je izabran na svoju funkciju, kako bi predstavio stanje u kojemu je projekt i planove za budućnost.

– Važno je reći da RCGO nije alternativa ni suprotnost odvojenom prikupljanju otpada i recikliranju, on je alternativa odlagalištima otpada koji su i danas još uvijek okosnica sustava gospodarenja otpadom u Hrvatskoj. Nije istina da se gradnjom RCGO-a odričemo primarne selekcije otpada. Otpad i dalje mora biti negdje zbrinut i moramo iskoristiti vrijedne sirovine u njemu. Ne možemo si dopustiti da ne krenemo u takvo rješenje, projekt je odobren na Europskoj komisiji i niti ja niti itko drugi ovdje to ne može zaustaviti. Projekt će ići dalje – započeo je direktor Ružman.

Naglasio je da je pred njim i upravom tri godine za uspostavu cjelokupnog sustava za gospodarenje otpadom, u kojemu mogu sudjelovati svaki građanin i jedinica lokalne samouprave.

Foto: Matija Gudlin
Mladen Ružman // Foto: Matija Gudlin

– RCGO je došao do faze aplikacije, nedostaje nam još studija izvedivosti koja je trenutno na razmatranju u Europskoj komisiji. Nadam se da ćemo do rujna doći do sredstava, no realnije je da ćemo do kraja godine proći aplikacija i da ćemo dobiti sredstva – najavio je Ružman.

Prezentirao je rezultate ispitivanja utjecaja na okoliš, koji su pokazali da voda ima veći stupanj zagađenosti elementima nego što je normalno. Točnije, u 2017. godini analizirani su uzorci vode i pokazali su povišene koncentracije arsena, fosfora, žive i željeza. Arsen je u ožujku bio 22 mikrograma po litri od dopuštenih 10, fosfor je u rujnu bio 0,78 od dopuštenih 0,35, živa je istog mjeseca bila 1,9  od maksimalnih 1,00 , a željezo u ožujku 11714,1 mikrograma po litri, a za nju nije propisana maksimalna dopuštena koncentracija. Analize su također pokazale da su emisije plina i buke bile unutar granica normale.

– Briga o okolišu sada nije onakva kakvu bismo htjeli. Zato smo i oformili skupinu u suradnji s KC Vodama kako bismo razmotrili situaciju i popravili je. Možemo bolje i u tom smjeru ćemo i ići – uvjeren je Ružman.

Foto: Matija Gudlin
Foto: Matija Gudlin

Osvrnuo se i na stalne glasine o gradnji energane na otpad, odnosno spalionice, i kategorički porekao tu mogućnost, kao i dovoz otpada izvan četiri županije.

– Projekt RCGO-a nije definiran kao onaj koji predviđa spalionicu, toga nema. Isto tako, projektom nisu definirani ni prihvati otpada iz Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije. Do polovice ove godine obustavljamo prihvat otpada izvan četiri županije osnivača, koji je sada oko 15 posto ukupnog otpada. Prije ne možemo jer imamo ugovore koje moramo ispoštovati – pojasnio je direktor.

Ono što je također odbacio je kupnja MBO Varaždin, koja je razmatrana u prošlim godinama, te je istaknuo da dok je on na čelu, neće se ići u kupnju tog postrojenja.

Foto: Matija Gudlin
Nikola Martinaga // Foto: Matija Gudlin

Viši stručni suradnik za zaštitu okoliša Nikola Martinaga predstavio je metodu obrade otpada, mehaničko-biološku, te je pojasnio da će odlagalište raditi do otvaranja Centra, a zatim će biti zatvoreno. Do tog vremena, ono ima dovoljno kapaciteta da se na njemu zbrinjava otpad. Godišnji kapacitet od 2020. godine nadalje bio bi 135.000 tona, a cijeli Centar je projektiran na razdoblje od 30 godina.

Mladen Ružman također je rekao da se odlagalište ne može samo tako zatvoriti jer bi nakon toga ostalo otvoreno pitanje – kamo sa svim tim otpadom.

– Ako bi se prekinulo zbrinjavanje otpada, nakon nekog vremena bismo otišli u stečaj, kao i bilo koji drugi poslovni subjekt bez prihoda, a to ne bih želio. Tada bismo morali razmisliti i o tome kamo s otpadom i kako da dosegnemo ciljeve koje smo si zadali za iduće tri godine – zaključio je Ružman.

 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Sukob na benzinskoj

Đurđevčaninu, bivšem članu ATJ Lučko uvjetan zatvor zbog incidenta u kojem je jedva ostao živ!

Koprivnički Općinski sud sredinom listopada izdao je kazneni nalog protiv 55-godišnjeg Đurđevčanina Ivana Hećimovića, višestruko odlikovanog veterana i nvalida...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×